Mahir Kaynak: Türkiye Kuzey Irak'tan çıkmayacak

Mahir Kaynak: Türkiye Kuzey Irak'tan çıkmayacak.16368
  • Giriş : 23.02.2008 / 00:25:00
  • Güncelleme : 23.02.2008 / 00:25:32

TSK'nın kara harekatını değerlendiren Mahir Kaynak: "Asker, K.Irak'ta direnişle karşılaşmayacak"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"ABD burayı terk ettikten sonrası için Türkiye'nin önceden bir konum aldığını ifade eden Mahir Kaynak, askerin 'hangi bölgede' kalıcı olacağını da söyledi.

Kaynak, "Kalıcı olacağı yerleri söyleyeyim. Türkiye- Irak sınırındaki dağlık bölgenin güneyine kadar olan bölgeyi Türk silahlı kuvvetleri kontrol edecektir" dedi.

HAREKATI 10 GENERAL YÜRÜTÜYOR

10 bin askerin katıldığı operasyon, Malatya 2. Kolordu Komutanlığı tarafından sevk ve idare ediliyor. Harekatı Korgeneral Bekir Kalyoncu komutasında toplam 10 general yürütüyor. Harekatı Türk askerinin tek başına yürüteceği belirtiliyor.

KUZEY IRAK BÖLGE YÖNETİMİNDEN İLK AÇIKLAMA

Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimi, Türk ordusunun bölgede başlattığı sınırötesi kara harekatını "çözüm değil" diye yorumladı. Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizayi, Cihan'a yaptığı açıklamada "Operasyonlar daha çözüm değil daha önce de çözüm olmamıştı." dedi.

F-16'LAR HAREKATA DESTEK VERİYOR

Irak'ın kuzeyinde üslenmiş PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensuplarını etkisiz kılmak ve bölgedeki örgütsel altyapıyı kullanılmaz hale getirmek maksadıyla başlatılan kara operasyonuna F-16 savaş uçakları havadan destek veriyor. Sabahın ilk ışıklarıyla kalkan F-16 savaş uçakları, sınır bölgesine uçtu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious