Mahkeme başkanı fena patladı!

Mahkeme başkanı fena patladı! .17795
  • Giriş : 02.12.2008 / 17:58:00

Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında mahkeme başkanı patladı. "Türk ordusu ganimet toplamaz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon davasının bugün görülen oturumunun öğleden sonraki bölümünde gergin anlar yaşandı. Gerginlik yaşanan duruşmada, mahkeme başkanı tutuklu sanık Aydın Yüksek'i salondan attı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde emekli binbaşı Fikret Emek'in çapraz sorgusu yapıldı. Fikret Emek, Cumhuriyet Savcısı'nın "Hizbut Tahrir ve İBDA/C gibi örgütleri istihbarat amaçlı kullandınız mı?" sorusuna "Hayır" diye cevap verdi.

Davaya müdahil olarak katılan Şebnem Korur Fincancı'nın avukatı Özkan Yücel'in Fikret Emek'e soru sorması sırasında bazı sanıkların tepki göstermesi ise gerginliğe neden oldu. Avukat Özkan Yücel, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'den sanıkların müdahalelerine engel olmasını istedi. Bu sırada söz alan Zekeriya Öztürk'ün avukatı Yaşar Ağsu, "Bu dava TSK'nın işlerinin deşifre edilmesi davası değildir. Bir terör örgütü davasıdır. Bu soruları mahkeme engellemelidir" dedi. Mahkeme Başkanı Şengün ise bunun üzerine, "Mahkemenin resen soruları engellemeye hakkı var. İtiraz olmadan asla soruya karışmam" dedi.

TSK GANİMET TOPLAMAZ

Avukat Özkan Yücel'in, Fikret Emek'e terörle mücadele sırasında ele geçirilen el bombalarını kendi evine götürmesine ilişkin ifadesini hatırlatması üzerine, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "TSK'nın kendine özgü kuralları vardır. TSK ganimet toplamaz. Alan kişinin kendi hatası, kendi suçudur. TSK'nın değil" diyerek avukatı uyardı. Özkan Yücel'in "İstihbarat görevi yaptınız. Olur da teröristlerin eline geçerseniz" dediği sırada ise emekli binbaşı Emek bağırarak, "Bu nasıl soru. Yazıklar olsun. Hiçbir sorunuza cevap vermiyorum" diyerek tepki gösterdi.

KANIMIZ KAYNAMAYA BAŞLADI

Yücel'in soruları sırasında sık sık gergin anlar yaşanırken, tutuklu sanıklardan Hayrettin Ertekin'in avukatı Lütfi İşbulan, "Bu sorular başka bir alanda mı kullanılacak? Biz artık bu soruları duymak istemiyoruz. Kanımız kaynamaya başladı" diye tepkisini dile getirdi. Bunun üzerine Yücel, "Bu soruları soracağız. Bu sorular mahkemede kullanılacaktır. Bu sorumuza cevap vermekten kaçındıkları tutanakta yer alsın diye sorularımı sormaya devam edeceğim" diye konuştu.

ŞENGÜN SALONDAN ATILDI

Oturduğu yerden sorulara tepki gösteren tutuklu sanık Aydın Yüksek ise Mahkeme Başkanı Şengün tarafından salondan atıldı.

Fikret Emek'in çapraz sorgusunun ardından Mahkeme Başkanı Şengün, "Kavgayla, tartışmayla bir yere varamayız. Birbirimize tahammül edeceğiz" dedi. Duruşmada emekli yüzbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk'ün ifadesinin alınmasına başlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*