Mahkeme DYP'yi suçlu buldu, peki CHP ne olacak?

Mahkeme DYP'yi suçlu buldu, peki CHP ne olacak?.15065
  • Giriş : 18.05.2008 / 14:24:00

DYP'nin Öncü gazetesine para aktarması usulsüz bulundu. CHP de Kanaltürk'e para aktarmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğru Yol Partisi'nin (DYP) hesaplarını inceleyen Anayasa Mahkemesi'nden, CHP'ye kötü bir haber geldi. Mahkeme, DYP'nin 1998 yılı hesaplarında usulsüzce harcandığını tespit ettiği 182 bin YTL'nin karşılığı parti mal varlığının Hazine'ye gelir kaydedilmesine karar verdi.

Oybirliğiyle alınan kararda mahkeme, Öncü adlı gazeteye para aktarılmasını yasalara aykırı buldu. Mahkemenin DYP hesaplarıyla ilgili verdiği karar, CHP'yi yakından ilgilendiriyor. CHP, Tuncay Özkan yönetimindeki Kanaltürk'e 4 trilyon aktarmıştı. DYP, Öncü'ye aktarılan parayla ilgili fatura gösterirken, CHP'nin 3 milyon YTL'sine ait fatura yok. CHP, Kanaltürk'e yaptırılan belgeselle ilgili fatura gösterse de Anayasa Mahkemesi, DYP hakkında verdiği karardaki gibi partinin amaçlarına uygun bir satın almanın ötesinde gazeteye para aktarma şeklinde değerlendirebilir. Bu durumda 4 milyon YTL Hazine'ye alacak kaydedilir. CHP yönetimi fatura gösteremezse Siyasi Partiler Kanunu'na göre usulsüz bağış yapmaktan 1 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açılacak. Ayrıca, RP hakkındaki kayıp trilyon davası benzeri durum gündeme gelecek. CHP yöneticileri siyaset yasağıyla karşı karşıya kalacak.

Anayasa Mahkemesi'nin DYP'nin 1998 yılı mali denetimiyle ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Eski DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i destekleyen Öncü Gazetesi'ne yapılan ödemeler 164 bin YTL olarak hesaplandı. 1998 yılı boyunca günlük gazete bedeli olarak Öncü Gazetesi'nin şirketi Bays Basın Yayın ve Tic. AŞ'ye sürekli 3 bin 500 YTL'lik ödeme yapıldığı belirtildi.

Bu durum, Anayasa Mahkemesi'nin gündeminde bulunan ve CHP'nin Kanaltürk'e belgesel karşılığı verdiği söylenen, ancak faturası henüz ortaya çıkmayan 3 milyon YTL'yi hatırlattı. Kararda aktarılan parayla ilgili şu ifadeler yer aldı: "16 Ekim 1998 tarihine kadar bir adet Öncü gazetesi 100.000 lira iken 35 bin adet alınmış, bir adet Öncü gazetesi 50.000 lira olunca alınan miktar 70 bin adet olmuştur. Gazetenin günlük fiyatı değişmesine karşın gazeteye ödenen toplam bedel değişmemiştir.

Satın alınan gazete miktarı ve süresi, sadece bir gazeteden yapılmış olması dikkate alındığında partinin amaçlarına uygun bir satın almanın ötesinde gazeteye para aktarmaya yönelik olduğu açıktır. Türk Ceza Kanunu (TCK) çerçevesinde, sorumlu partililer hakkında dava açılacak. Anayasa Mahkemesi'nin kararından sonra DYP'nin mal varlığına haciz konulacak. Hazine alacağı, DYP'nin herhangi bir mal varlığına rastlanmazsa o dönemin parti yönetimindeki isimlerinden tahsil edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious