Mahkeme kararına rağmen PKK şimdilik terör listesinde kalacak

Mahkeme kararına rağmen PKK şimdilik terör listesinde kalacak.7540
  • Giriş : 03.04.2008 / 16:30:00

Lüksemburg'da bulunan Avrupa Topluluklar Adalet Divanı(ATAD) usul hataları nedeniyle PKK'nın AB ortak terör listesinden çıkarılmasına karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak Mahkemenin bu kararına rağmen AB'nin bu konudaki uygulamasında şimdilik bir değişiklik olmayacağı belirtiliyor. Terör örgütleri listesini düzenleyen Avrupa Birliği Konseyi, ATAD kararının 2002'deki usul hatalarına ilişkin olduğunu, bu hataların geçen yıl ilkbaharda düzeltildiğini, dolayısıyla PKK'nın terör örgütleri listesinden çıkarılması için hiç bir sebep bulunmadığını savunuyor. AB, daha önce de Mahkeme'nin Halkın Mücahitleri'ni listeden çıkarma talebini geri çevirmişti. Yine de Brüksel'deki bazı gözlemciler, "Şayet El kaide benzer bir müracaatta bulunsaydı, kabul edilir miydi?" sorusunu gündeme getiriyor.

ATAD 12 Aralık 2006'da da İran'da faaliyet gösteren Halkın Mücahitleri örgütünün listeden çıkarılmasını istemiş ancak Konsey bu kararı uygulamayı reddetmiş, Mahkeme'nin tavsiyelerine paralel olarak bir takım düzenlemelere gitmişti. Halkın Mücahitleri, Konsey'in listeden çıkarmaya direnmesi üzerine Mahkeme'ye tekrar müracaat etti, bu dava hala devam ediyor.

ZAMAN'a konuşan ATAD yetkilileri, AB kanunlarına göre listeye giren şahıs ya da örgütlerin neden listede olduklarına dair derinlemesine bilgilendirilmeleri gerekiyor. Ayrıca, şahıs ya da örgütlerin listede bulunması için bir üye ülkede alınmış bir karar gerekiyor. Bu kararı bir mahkeme, hükümet ya da yetkili bir makam verebiliyor. PKK için bu tür milli kararlar bulunuyor ancak örgütün listede yer alma sebeplerine ilişkin yeteri kadar bilgilendirilmediği için Mahkeme'nin bu yönde bir karar verdiği kaydediliyor.

AB kaynakları, Mahkeme'nin listede yer alan şahıs ve örgütlerin savunma haklarına saygı gösterilmediği ve neden listede yer aldıklarına dair yeteri kadar bilgilendirilmedikleri için böyle bir karar aldığını ancak bu usul sorunlarının geçen yılın ilkbaharında düzeltildiğini belirtiyor. Avrupa Konseyi Aralık 2007'de listeyi güncellerken iki yeni karar aldı ve bu listede PKK hala yerini koruyor. Haziran ya da Temmuz 2008'de listenin tekrar güncellenmesi bekleniyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious