Mahkeme kararıyla sarsıldı

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Başbakan'dan kızına kavuşmak için yardım isteyen anne, mahkeme kararıyla sarsıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fatma Gür Çağlar, mektubunda velayeti kendisinde olan kızının, babasından alınarak kendisine verilmesi için yardım talep etmişti. Ancak anne Çağlar, babanın, açtığı karşı dava ile kızının velayetini üzerine aldığını öğrenince ne yapacağını şaşırdı.
Fatma Gül Çağlar (35), 1995'te Bulgaristan'ın Kırcaali kentinden annesi ve kız kardeşiyle turist olarak Türkiye'ye de bir akrabasının vasıtasıyla tanıştığı Samir Adalı ile bir süre birlikte yaşadı. Adalı'dan bir kız çocğu dünyaya getiren Çağlar, kızıyla birlikte kendini sokakta bulunca annesinin yanına yerleşti.

Daha sonra baba Adalı, 4.5 yaşındaki kız çocuğu Cemile Çağlar'ı görme bahanesiyle genç kadının kapısını çaldı. Baba Adalı, bebeği kaçırınca Fatma Gür Çağlar yargıya müracaat etti. Uzun süren dava sonrası kızın velayetini kazanan genç kadın, kızı Cemile Çağlar adına bir de nüfus cüzdanı çıkarttı. Fakat baba Adalı, mahkeme kararına rağmen çocuğu annesine teslim etmedi.

Yaşadığı bu dramı Başbakan Erdoğan'a iletme kararı alan genç kadın, yazdığı mektubu geçtiğimiz hafta Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile birlikte Bursa'yı ziyaret eden Başbakan Tayyip Erdoğan'a korumaları vasıtasıyla iletti. Geçen yıl da Fatma Gür Çağlar'ın benzer bir yardım talebiyle karşılaşan Başbakan Erdoğan, mektubu okuyarak, hemen Bursa Valisi Nihat Canpolat'ı konuyla ilgilenmesi için görevlendirdi.

Bunun üzerine anne Çağlar, bugün sabah saatlerinde Valilik kanalıyla tahsis edilen otomobille evinden alındı. Çağlar, önce Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Burada genç kadının, mahkeme kararının tebliğ edilmesi için adresinde bulunamadığı gerekçesiyle 'hakkında arama kararı' olduğu tespit edildi. Bunun üzerine anne, Adliye Sarayı'na getirildi. Anne Çağlar, burada kendisine tebliğ edilen mahkeme kararı ile büyük bir şok yaşadı. Kızının velayetinin hala kendisinde olduğunu zanneden anne Çağlar, baba Adalı'nın Bursa 4. Aile Mahkemesi'ne karşı dava açarak kızının velayetini kendi üzerine aldığını öğrenince ne yapacağını şaşırdı.

Karar karşısında şok yaşayan genç kadın; "Ben kimseye velayet vermedim. Mahkemeyi de aldatmışlar. Benim hakkımda icra takibi başlatmışlar. Polis kayıtlarında 'aranıyorum' görünüyor. Gerekirse bir kez daha Başbakan Erdoğan'ın kapısını çalacağım. Benimle ilgilenilmiyor. Bursa Valisi bana kızarak; 'Neden bizi Başbakana şikayet ediyorsun' dedi. Benim tek derdim kızıma kavuşmak" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious