Mahkeme kararları Cep telefonuna gelecek

Mahkeme kararları Cep telefonuna gelecek.12242
  • Giriş : 21.03.2008 / 19:12:00

Adalet sisteminde bir ilke imza atılıyor. Artık mahkeme kararları Cep telefonlarına kısa mesaj olarak gönderilecek. Uygulama 1 Nisan'da başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adalet Bakanlığı UYAP SMS Bilgi Sistemi'ni hayata geçiriyor. Yeni sistemle birlikte mahkeme kararları adliyeye gitmeden cep telefonuna kısa mesaj olarak gönderilecek.

Mahkemeler şahitlik için ya da ifade vermek için yaptıkarı tebligatları bir de kısa mesaj olarak Cep telefonuna gönderecek.

Cep telefonundan özel sorgulama da yapılabilecek. Süren bir davaya ilişkin ilgiler ya da hakkında açılmış bir dava olup olmadığı sorusuna 4060'a mesaj gönderilerek yanıt alınabilecek.

Cep telefonundan yapılacak sorgulama için şimdilik "hakkımda açılmış dava var mı?", "dava hangi aşamada?", "karar ne yönde çıktı?" gibi 400 içerik belirlendi.

Sistemde, kimse bir başkası hakkında sorgulama yapamayacak. Bilgiler kişiye özel olacak.

GSM şirketleri mesajın Adalet Bakanlığı'ndan geldiğini belirtmek için özel bir logo hazırlayacak, böylece tatsız şakaların önüne de bu şekilde geçilecek.

Sistem şimdilik sadece 2 GSM şirketinin abonelerine sunulacak. Ama ilerde tüm GSM şirketleri ve Telekom sisteme dahil edilecek.

Mahkemelerin yapacağı bilgilendirme ücretsiz olacak, ancak kişilerin merak ettikleri soruların yanıtını almak için 7 SMS bedeli yani yaklışk 1 YTL ücret ödemesi gerekecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious