Mahkeme üyesi o kritik karar anını anlattı

Mahkeme üyesi o kritik karar anını anlattı.17524
  • Giriş : 12.08.2008 / 17:23:00
  • Güncelleme : 12.08.2008 / 17:23:13

Akşam Ankara Temsilcisi, Mahkemenin ‘AKP kapatılmasın, Hazine cezası verelim’ diyen bir üyesiyle görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Haşim Kılıç'la ilgili iddialar doğru değil. Mahkemeye haksızlık yapılıyor. Hepimiz aynı lojmanlardayız, küçücük bir yer. O akşam, yani 27 Temmuz gecesi bazı üyeler Kılıç'la bahçedeydi. Yanlarına gittim. Sohbet ettik, çay içtik, tavla oynadık. Aylardır dosya okumuştuk, karar çıkacağı belliydi."

'KAPATMA ÇIKARSA ÜLKE NE OLUR' DiYE DÜŞÜNDÜM

Verdiği oyla AK Parti'nin kaderini değiştiren o üye, tarihi karar oturumunu şöyle aktardı: Oylamada 6 kişi 'kapatma' dedi. 4 kişi de 'Hazine yardımından men' dedik. Karar vermeden önce 'kapatma çıksa ne olacak' diye tarttım. Ekonomiyi, AB'yi, dış ilişkileri düşündüm, kararımı verdim. Vicdanım rahat.

TEŞEKKÜR DE TEPKİ DE ALMIŞ

Kapatma davasındaki tutumu ardından pek çok teşekkür mesajı alan Anayasa Mahkemesi üyesine aynı oranda da tepki mesajları yağmış. Yakın çevresi de aynı şekilde iki farklı tepki göstermiş. Anayasa Mahkemesi'nin tarihi kararının altında imzası bulunan mahkeme üyesinin konuyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

ÇERÇEVEYİ TÜRBAN KARARI ÇİZDİ

Fazilet Partisi'nin kapanmasında imzam var. Türban kararında da imzam var. Bütün meselelerin özü türban kararıdır. Çerçeve orada çizilmiştir. Mahkemenin esas tarihi kararı, türbanla ilgilidir. İddianamede de ağırlıklı bir rolü vardı. AKP'nin odak olduğu tespitinde bu önemliydi. Çünkü söz ve eylemlerin parti yetkili kurullarında rağbet görüp görmediğine bakarız. Türban düzenlemesi öyleydi. Gerekçeye de türban diye yazmışlardı. Burası çok önemli. Türban kararımız Anayasa'nın değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerine atıfla alınmıştır. O maddelerin içinin boşaltılması da gündemdeydi. Bunu önledik. Odak olmayı buradan gördük.

YENİ DAVADA ESKİ DELİLLER GEÇERLİ

Kapatma kararı ceza davalarından ayrıdır. Bu karıştırılmasın. Burada yeni dava gelirse şu anda incelediğimiz deliller de yeniden gündeme gelir. Yetkili kurullara bakarız. Partinin söz ve eylemlerinin laikliğin odağı olup olmadığı konusunda organlar onaylamış mı? Merve Kavakçı olayında belliydi, onaylamıştı. Fazilet'in kapanmasında bu etkili olmuştur. Bu türban kararı da öyleydi. Nitekim kararımız o anlamda net oldu.

KILIÇ TEK BAŞINA KALDI

Haşim Kılıç tek başına kaldı. O, şiddete karışmadığı sürece parti kapatmaya da, Hazine yardımının kesilmesine de tamamen karşı. Haşim Kılıç'ın o günkü açıklamalarına gelince. Tabii kendi üslubu. Eleştirmek gibi olmasın ama ben öyle konuşmazdım. Başkanın kendi takdiridir.

Hayır, kesinlikle aramızda en ufak bir görüşme olmadı. O açıklama mahkemenin aldığı bir karar değil, Sayın Başkan'ın görüşlerini yansıtıyor. Ben şahsen farklı düşünüyorum. Parti kapatmaların ortadan kaldırılmasına veya daha da güçleştirilmesine karşı çıkıyorum. Türkiye farklı bir ülke. Almanya ya da İsviçre değil. Sistemin kendini koruması için böyle bir mekanizmanın yararlı olduğu düşüncesindeyim. Bu süreçte Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değiştirilmesinin de doğru olacağını düşünmüyorum.
NEDEN HAZİNE YARDIMI CEZASI?

Oylama yapıldı. 6 kişi “kapatma” dedi. Biz de sonra 4 kişi “Hazine yardımının yarısından men” dedik. Aslında daha önceki düzenlemede böyle bir imkan yoktu. 10 kişinin odak dediği bir parti kapatılırdı. O zamanlar başka seçenek yoktu ama son düzenleme ardından başka bir imkan da ortaya çıktı. Dolayısıyla biz de hem odak olmayı saptadık. Hem de Hazine yardımının yarısını kestirdik.

1 AY EVE KAPANIP DOSYA OKUDUK

Orada da şöyle düşündük: Siyasi partiler demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Hazine yardımı da partilerin yaşamalarını sağlamak için düzenlenmiştir. Tamamının kesilmesi zaten partinin yaşamsallığını engellerdi. Bütün arkadaşlarım en az bir ay boyunca evine kapanıp dosya okudu. Ben de öyle yaptım. 40 klasörü 9 klasöre indirdim, özetledim, bütün delilleri inceledim. Yeri gelmişken, delillerin tek tek incelenmesi usuldendir. Biz bunu hep yaparız. En sonunda ülkenin içinde bulunduğu durumu da düşündüm. Kapatma kararı çıksaydı ne olacaktı diye tarttım. Başkan o gün açıkladı, biz de bu ülkenin insanıyız. Ülkemizin şartlarını düşünürüz. En doğrusu bu, diye karar verdim.

LAİKLİK YAŞAM BİÇİMİ

Gerekçemiz çok önemli olacak. Orada herkesin alması gereken dersler bulunacak. Türkiye'de laiklik konusunda farklı düşünceler var. Biz mahkeme olarak buna dair çeşitli kararlar vermişiz. Laikliği bir yaşam biçimi olarak kabul ediyoruz. Bizim pozisyonumuz, laiklikle ilgili yaklaşımımız gerekçeli kararda yer bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*