Mahkemede kâğıtlara veda ediliyor

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Hâkim, savcı ve adliye çalışanlarına verilecek e-imzayla mahkemelerde yazışmalar sanal ortamda yapılacak. Adliyelerin iş yükü azalacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hâkim ve savcılar kararlarında e-imza kullanacak, bir imza için gel-gitler bitecek, iş yükü azalacak, adalet hızlanacak, kâğıt harcamalarından tasarruf yapılacak, ormanlar kurtulacak.
Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, mahkemelerde elle imzaya son verecek yeni teknolojinin faydalarını böyle özetliyor. Bakanlık hâkim ve savcılara e-imza imkânı sağlayacak 'Nitelikli Elektronik Sertifika Temini Sözleşmesi'ni Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'yle (UEKAE) imzaladı.
Buna göre TÜBİTAK, 30 bin adet Nitelikli Elektronik Sertifika hazırlayacak ve bu imzalar tüm hâkim ve savcılar ile adliye çalışanlarına dağıtılacak.
Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, e-imza uygulamasıyla yargıya getireceği kazanımları şöyle sıraladı:
# E-imzayla kâğıt ortamına bağımlılık azalacak, işlemler elektronik ortamdan yapılarak hız ve performans sağlanacak, ormanlar yok olamayacak, kâğıt tasarrufu artacak ve elektronik ortamdan beklenen faydalar elde edilecek.
# Elektronik ortamın daha fazla kullanılması, tüm belge-bilgilerin elektronik ortamda saklanmasıyla özellikle UYAP Vatandaş ve Avukat Bilgi Sistemleri aracılığı ile işlem yapan sayısı artacak ve böylece hem adliyelerin iş yükü azalacak, hem de daha kaliteli ve masrafsız hizmet verilecek.
# Mahkemeler ve kurumlar arası talimat, yazışma vs. gibi bürokratik işlemler saniyeler bazında gerçekleşecek ve posta yolunu gözleme son bulacak. Memurların yazdığı yazılara hâkimler ve savcılarca anında ulaşılabilecek. Yazılan yazılar, tüm tarafların her an hizmetinde olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious