Mahkemede Kürtçe savunma yaptı

  • Giriş : 15.09.2007 / 09:59:00

Sanık, "Türkçe'yi iyi bilmiyorum" deyince savunması tercüman aracılığıyla alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır Savcısı Muammer Özcan hakkında, Kürtçe yazdığı dilekçeyle suç duyurusunda bulunan Tevn Yayınları sahibi Mehdi Tanrıkulu, "13 sayılı Türk Harflerinin Kabul Tatbiki Hakkında Kanun"a muhalefetten yargılandığı davada savunmasını Kürtçe okudu.
İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya 2 aydan 6 aya kadar hapsi istenen Tanrıkulu katıldı. Sanık, "Türkçe'yi iyi bilmiyorum" deyince savunması tercüman aracılığıyla alındı.
Yazılı savunmasını duruşmada okuyan Tanrıkulu, "Ben de şikâyet dilekçemi kendi anadilimde yazmak istedim. Kürtçe dilekçe yazdığım için buradayım. Şikâyetçi olduğum savcı nerede? Bu siyasi bir davadır" dedi. Bunun üzerine, Hâkim Marancı, "Bu dava siyasi değildir. Ancak siyasallaştırılmak isteniyor" dedi. Sanık, "Bu davanın siyasi olduğunu kanıtlamak için buradayım" deyince, Hâkim Marancı da, hangi dilde olursa olsun kendisini dinlediklerini kaydederek, "Ama burada bize bir şeyi dayatmaya çalışıyorsun. Dava ile ilgili savunmanı yap, konu dışına çıkma" uyarısında bulundu. Tanrıkulu üç sayfalık Kürtçe yazdığı savunmasını mahkemeye sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious