Mahkemelerde peçe yasağı

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

İngiltere'de Müslümanlara yönelik bazı kuralları sertleştirme girişimleri devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Peçenin mahkemelerde giyilmememesi gerektiğini söyleyerek çıkışta bulunan adı verilmeyen üst düzey bir yargıç, başyargıç tarafından da destek gördü. Ancak görüşlerini yayınlamadan önce bunun yasalara aykırı olup olmadığı araştıran yargıçlar her hangi bir hukuki engelin olmamasi durumunda yasal olarak harekete geçme hazırlığındalar. Hassas bir konu olarak görülen peçe olayında son karar, yüksek yargıçlara bırakılacak. Yargı Çalışmaları Kurumu tarafından son şeklinin verildiği karar, mahkemeye katılan tüm sulh hakimi, avukatlar, juri üyeleri, şahit ve mahkeme çalışanlarını da etkileyecek. Kararın onaylanması durumunda, dava sırasında hakimin peçeli şahsı duymaması ya da yüzünün görülmesini istemesi gibi durumlarda şahıstan peçesini çıkarmasını isteyebilecek.

İngiltere'de bir süre önce de, mahkemede peçe takan ve sadece gözleri görünen bir Sebnem Mughal isimli şahıstan hakim tarafından peçesini çıkarması istenmiş ancak şahsın peçesinin çıkarmaması üzerin dava bir başka tarihe ertelenmiş ve farklı bir yasal prosedür ile devam etmişti.

Bu arada İngiltere ve Galler'de 100 binin üzerinde avukatı temsil eden Hukuk Derneği, kadınların peçe takmalarının herhangi bir yasa ya da kuralı ihlal etmediğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious