Mahkemenin başörtüsü kararı piyasaları nasıl etkiledi?

Mahkemenin başörtüsü kararı piyasaları nasıl etkiledi?.25172
  • Giriş : 06.06.2008 / 10:04:00

Anayasa Mahkemesi’nin türban düzenlemesini iptal etmesinin piyasalara etkisi netleşiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin başvurusu üzerine türban konusundaki anayasa değişikliğinin “yok hükmünde” olduğuna karar verdi. Kararın açıklandığı saatten itibaren ekonomi çevreleri piyasalara etkisinin ne olacağı yönünde yorum getirmey çalıştı. Borsa açılınca sorunun cevabı biraz olsun belirdi. İMKB Bileşik Endeksi güne moralsiz başladı.

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 470,50 puan düşerek 39.993,46 puan seviyesinde açıldı. Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 1,16 oranında değer yitirdi.

-DÖVİZ...

İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 09.30 itibariyle şöyle:

    

İSTANBUL SERBEST PİYASA     ALIŞ       SATIŞ

-----------------------   --------    --------

ABD Doları                 1,2370      1,2430

6vro                       1,9270      1,9380

İngiliz Sterlini           2,4050      2,4350

        

ANKARA SERBEST PİYASA

---------------------

ABD Doları                 1,2350      1,2450

Avro                       1,9250      1,9410

İngiliz Sterlini           2,4040      2,4500


EKONOMİSTLER NE DİYOR?

Ekonomistler, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının piyasalarda bir panik havası yaratmasını beklemiyor. Daha çok yurtdışına bağlı olan borsada satıcılı bir seyir beklense de derin bir satış dalgası ihtimali görünmüyor. Faizde hafif yükseliş beklenirken, dolarda kısa vadede hızlı artış öngörülmüyor. Ekonomistlerin görüşleri şöyle...

SALAR: SİYASİ BASKI HEP TEHDİT OLACAK

A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar: AK Parti’nin kapanma olasılığı arttı gibi gözüküyor. Bundan sonraki süreç hep belirsizlik taşıyacak. Biz bu siyasi tartışmalara 2007 başından itibaren cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle başlamıştık. Kapatma olsa da, olmasa da siyasi belirsizlik azalmayacak. Bundan sonraki dönem içeride hep siyaset konuştuğumuz bir dönem olacak. Piyasalarda hava pozitif olmayacaktır ancak anormal bir negatif hava da beklemiyorum. Dolarda ralli yaşanmaz, çünkü yurtdışı dengeleyecektir. Kur için 1,26 önemli bir direnç, orası geçilirse tekrar 1,35’ler görülebilir. Ancak ekonominin genelinde bir durgunluk olacak. Siyasi baskı hep bir tehdit olarak piyasanın üzerinde duracak. Borsada daha önce gördüğümüz dibin altına gitmeyiz. Ancak bu süreç yükseliş olasılığını sınırladı. Faizde zaten enflasyona bağlı olarak yükseliş vardı.

TOĞUÇ: PANİK SATIŞLAR OLMAZ

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç: Karar sonrasında doların kısa vadede bir miktar değer kazanması beklenebilir. Dolarda 1,30-1,35 aralığını görebiliriz. Piyasalarda panik olacak bir atmosfer beklemiyorum. Bono tarafına yatırımcı girişi sürecektir. Borsada düşüş olur ancak panik satışlar şeklinde değil de, daha yumuşak iniş olur. Çok ciddi yabancı satışı olmaz. Yatırımcılar “AK Parti kapatılacak mı, kapatılmayacak mı” diye görmek isteyeceklerdir.

REÇBER: DOLARDA 1,26’NIN ÜZERİ ZOR

Anadolu Yatırım Stratejisti Halil Reçber: 14 Mart’taki kapatma davası sonrasında piyasalar dalgalandı ancak sonraki süreçte normal döneme girildi. Beklenen karar olması nedeniyle piyasalar bunu önceden satmıştı. Piyasalarda çok fazla bir etki olmaz. Yarın (bugün) borsa sürpriz bir şekilde iyi bile kapanabilir. Dövizde çok sıçrama olmaz; 1,25-1,26’nın üzerine çıkması zor. Faizlerde yüzde 20.50’nin üzerini görmeyiz. Yabancı yatırımcı olaya daha uzun vadeli bakıyor.

IŞIK: FAİZDE ARTIŞ OLUR, DOLAR SAĞLAM DURUR

Fortis Ekonomisti Erkin Işık: Alınan karar piyasalar açısından ‘AK Parti’nin kapatılma ihtimali arttı’ gibi bir algılama yaratır. Borsada olumsuz performans görülebilir ancak yurtdışı iyi giderse derin bir satış yaşanmaz. Borsa için esas belirleyici unsur hala yurtdışındaki gelişmeler. Faizde biraz daha yükseliş görülebilir. Çünkü faiz tarafı daha çok iç gelişmelere bağlı olarak hareket ediyor. Kurda ise yüksek faizin desteği var. Kur daha sağlam durabilir, çok sert bir yükseliş beklemiyorum. Yurtdışında bozulma olmazsa 1,30’u görmeyiz.

NTVMSBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious