Mahkemenin kararı uluslararası ajanslarda

Mahkemenin kararı uluslararası ajanslarda.15256
  • Giriş : 31.07.2008 / 00:13:00

Uluslararası ajanslar, AK Parti'nin davasının neticesini dünyaya flaş haber olarak duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Reuters ajansı, flaş cümlesinde, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, mahkemenin AK Parti'ye "mali ceza" verdiğini açıkladığını duyurdu.

Ajans, kararın, "demokratik olarak seçilmiş bir partinin kapatılabileceği korkuları yüzünden mali piyasaları yıpratan, aylardır süren siyasi belirsizliği" gidermesinin beklendiği yorumunu yaptı.

Amerikan Associated Press ajansı da flaşında Anayasa Mahkemesinin iktidar partisinin kapatılmayacağını açıkladığını bildirdi.

Fransız haber ajansı AFP ise "Mahkemenin, AK Parti'nin kapatılması yönündeki kararı reddettiği" ifadesini kullandı.

BBC'nin internet sitesinde de açıklama son dakika haberi olarak duyuruldu.

Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarından CNN International, Anayasa Mahkemesinin AK Parti'nin kapatılması yönünde açılan dava ile ilgili kararın okunuşunu bir süre Ankara'dan canlı yayınla verdi.

Anayasa Mahkemesinin kararını son dakika haber olarak veren CNN International, "Anayasa Mahkemesi partiyi kapatmadı, mali ceza verdi" ifadesini kullandı.

ALMAN BASINI KARARLA İLGİLİ HABERLERE GENİŞ YER VERDİ

Alman basını, Anayasa Mahkemesi'nin, AK Parti hakkındaki kararıyla ilgili haberlere geniş yer verdi.

Alman Haber Ajansı (DPA), Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı flaş haber olarak verirken, Alman özel televizyon kanalları ''N24'' ve ''n-tv'' de haberi alt yazılarla geçti.

Almanya'nın ARD ve ZDF gibi önde gelen televizyon kuruluşları da habere teletekst sayfalarında yer verdi.

Almanya Dışişleri Bakanlığının bir sözcüsü, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, bu konuda şimdilik bir şey söyleyemeyeceklerini, öncelikle mahkeme kararının ayrıntılı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

''Der Spiegel'' dergisinin İnternet sayfasında ''acil haber'' olarak verilen haberde, Türkiye'deki iktidar partisiyle ilgili olarak yaşanan krizin bittiğine işaret edildi.

Başsavcının, AK Parti'nin ülkeyi ''İslamlaştırmaya çalışmakla suçladığı'', ancak mahkemenin bunu farklı gördüğü ifade edilen haberde, bu durumda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer 69 politikacı hakkında da yasak getirilmediği kaydedildi.

''Die Welt'' gazetesi ve ''Focus'' dergisinin İnternet sayfalarında yayımlanan haberlerde de AK Parti'nin aldığı hazine yardımının yarısından mahrum bırakıldığı ifade edildi.

-İTALYAN BASINI-

Bu arada, karar İtalya'daki yayın organları tarafından flaş haber olarak duyuruldu.

İtalya'nın ulusal haber ajansı ANSA, gelişmeyi, iki yıldızlı flaş haber olarak, "Türkiye: AK Parti hakkındaki kapatma talebine ret, hazine yardımı kısıtlandı" başlığıyla sundu.

Haberde, Anayasa Mahkemesi kararında, AK Parti hakkındaki kapatma talebine olumsuz yanıt verilmekle birlikte, partiye yönelik hazine yardımının yarısının kesilmesinin kararlaştırıldığına işaret edildi.

Haber, İtalyan gazetelerinin internet sayfalarında da manşetten verildi.

La Repubblica, Anayasa Mahkemesi'nin kararı hakkında "AK Parti yasa dışı değil" başlığını kullanırken, Corriere della Sera ise "Türkiye'de Anayasa Mahkemesi, Erdoğan'ın partisini kurtardı" diye manşet attı. La Stampa'nın internet sayfasında da "Hakimler Erdoğan'ın partisini kurtardılar" denildi.

Öte yandan, BBC televizyonu da kararı acil haber olarak duyurdu. Normal yayın akışına devam eden televizyon daha sonra Türkiye'deki muhabirine bağlanarak haberle ilgili ayrıntıları aktardı.

-İSVEÇ BASINI

İsveç'te yayımlanan gazeteler de AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davayla ilgili kararın açıklanmasından sonra verdikleri ilk haberlerinde, ''AK Parti yasaklanmaktan kurtuldu'', ''Hükümet Partisi kapatılmadı'' başlıklarını kullandı.

İsveç Haber Ajansı TT, ''AK Parti yasaklanmaktan kurtuldu'' başlığını kullanırken, ülkede yayımlanan Dagens Nyheter ve Svenska Dagbladet gazeteleri de karara ilişkin haberi internet sitelerinden duyurdu.

Svenska Dagbladet gazetesi, haberinde, ''Laiklik karşıtı'' eylemler gerekçesiyle kapatılma istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde açılan davada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da siyasetten  yasaklanmasının istendiğini hatırlatarak, ''Eğer AK Parti kapatılsaydı, Avrupa Birliği kapılarını sonbaharda Türkiye'ye kapatacaktı'' yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*