Mahkemenin kararını saygıyla karşılarız!

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Bakan; Başesgioğlu, Anayasa Mahkemesi'nin 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun bazı hükümleri hakkında vereceği kararı saygıyla karşılayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anayasa Mahkemesi, 1 Ocak 2007'de yürürlüğe girecek 5510 sayılı ''Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu''nun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nu dinledi. Mahkeme oturumunda ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Vekili Birol Aydemir, Emekli Sandığı Genel Müdürü Mehmet Ali Özyer ile uygun bulacağı yetkililerin sözlü açıklamalarda bulundu.

Bakan Başesgioğlu, 10.00'de geldiği mahkemeden akşam saat 17.30'da ayrıldı. Mahkeme çıkışında basın açıklaması yapan Başesgioğlu, yüksek mahkemenin daveti ve kendilerinin talebiyle yüksek mahkeme heyetine Sosyal Güvenlik Reformu'na yönelik açıklamalarda bulunduğunu söyledi. Başesgioğlu, heyete kendisinin bakan olarak kendisinin açıklamalarda bulunduğunu ve arkadaşlarının teknik düzeyde mahkemeyi bilgilendirdiklerini ifade etti.

Başesgioğlu, mahkeme heyetine, Türkiye'nin neden bir sosyal güvenlik reformuna ihtiyacı olduğunu, sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi kurmanın ülkemizin geleceği açısından çok önemini, böyle bir reformu ertelemenin gelecek kuşaklara çok maliyetinin bulunduğunu sayısal rakamlarla ve finansman hedefleriyle ortaya koyduklarını ifade etti. Başesgioğlu, sağlık sigortası, emeklilik sigortaları, sosyal yardım ve hizmetler konusunda teknik düzeyde sunum yaptığını mahkeme başkanının ve değerli üyelerin sormuş olduklara bu çerçeve içinde cevaplar verdiklerini kaydetti.

Mahkeme heyetinin kendilerine en çok hangi konularda soru yönetildiği yönündeki soruya ise Başesgioğlu, en çok emeklilik sigortaları, genel sağlık sigortaları ve kamu çalışanlarıyla ve iptal gerekçesi yapılan maddeler ilişkin sorular yöneltildiğini belirtildi. Başesgioğlu, sorulara gerekçeleriyle birlikte cevaplar verdiğini vurguladı.

Yüksek mahkemenin pazartesi günü konuyu esastan görüşmeye başladığını hatırlatan Başesgioğlu, bundan sonraki süreçte görüşmelere devam edeceğini kaydetti.

"Yasanın iptal edilmesi durumunda tepkiniz ne olur?" şeklindeki bir soruya Başesgioğlu, şu anda varsayımlar üzerine konuşmak istemediğini, yüksek mahkemenin kararının her ne olursa olsun saygıyla karşılayacaklarını kaydetti. Başesgioğlu, olası bir karar hakkında yorum yapmanın doğru olmadığını ifade etti.

Mahkeme heyetinin açıklamalara yaklaşımının nasıl olduğu yönündeki bir soruya ise Başesgioğlu, yüksek mahkemeyi aydınlatma ve bilgi sunma konusunda bakanlık olarak bu süreçten memnun olduklarını vurguladı. Bu reformun Çalışma Bakanlığı'nın ya da hükümetin reformu olmadığına işaret eden Başesgioğlu, Anayasal yargının olaya reform açısından olaya ve getireceği yorumunun ülke için yararlı olacağını ifade etti.

Başesgioğlu, iptal davası açılmış olmasında dolayı ve mahkemeye gelmekten her hangi bir rahatsızlığının olmadığını belirtti.

Mahkeme heyeti tarafından çok çeşitli sorular sorulduğunu vurgulayan Başesgioğlu, "Pek çok ülkede 65 olan emeklilik yaşına Türkiye 1948 yılında gelecektir. Diğer taraftan sistem içerisinde çalışanları emekliliği hak etme yaşasında her hangi değişiklik getirmekte söz konusu değil. Hayatta beklentisin artmış olduğu, çalışma koşullarının arttığı bir dönemde 2048 yılında uygulanacak 65 yaşın normal olduğunu ifade ettik. "dedi.

Başesğioğlu, mahkeme heyetinin kazanılmış hakların korunması, çalışanların haklarının korunması noktasın her zamanki gibi hassasiyetini gözlemlediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious