Mahkemenin tecavüzcüleri bırakması Başbakan'ı çıldırttı

Mahkemenin tecavüzcüleri bırakması Başbakan'ı çıldırttı.7912
  • Giriş : 11.12.2007 / 23:31:00

10 yaşındaki bir kıza tecavüz ettikleri iddiasıyla yargılanan 9 kişinin şartlı tahliye edilince...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2005 yılında ülkenin kuzeyindeki Queensland eyaletinde Aurukun aborjin yerleşim merkezinde meydana gelen olayla ilgili yargılama sürecinin ayrıntıları pazartesi günü Avustralya basınında yer aldı.

Ekim ayında sona eren davanın yargıcı Sarah Bradley, sanıklara, ''mağdur muhtemelen hepinizle cinsel ilişkiye girmeyi kabul etti'' dedi.

The Australian adlı yerel gazetenin haberine göre, ekim ayında verilen kararda, yargıç mağdurun cinsel ilişkiye zorlanmadığını öne sürdü.

Sanıklardan olay sırasında yaşları 18'in altında olan altısı şartlı tahliye edilirken, diğer üç sanık 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, ama cezaları da ertelendi.

Gazetenin sorularını yanıtlayan Yargıç Bradley, kararların uygun olduğunu, savcılığın da bu yönde bir cezalandırma talebinde bulunduğunu söyledi.

Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, kararın kendisini dehşete düşürdüğünü söyledi.

Rudd, ''kadın ve çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına sıfır hoşgörü''den yana olduğunu vurguladı.

Queensland eyaleti Adalet Bakanı Kerry Shine kararı kabul edilemez olarak niteledi.

Bakan Shine, ayrıca yargıcın kararı verirken öne sürdüğü gerekçeyi de yersiz bulduğunu vurgulayarak, ''12 yaşın altındaki hiçbir çocuk zaten cinsel ilişki için yasal olarak rıza gösteremez zaten. Yargıcın gerekçesi beni şaşırttı'' dedi.

Eyalet yetkilileri, son iki yılda bölgede aborjinlere ilişkin cinsel taciz davalarında verilen bütün kararların inceleneceğini söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious