Mahkeme'nin türban kararı kapatmayı tetikler mi?

Mahkeme'nin türban kararı kapatmayı tetikler mi?.10640
  • Giriş : 05.06.2008 / 23:36:00
  • Güncelleme : 05.06.2008 / 23:33:07

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek: "Elma ile armudu birbirine karıştırmayın".

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesinin başörtüsü düzenlemesine ilişkin kararıyla AK Partinin kapatılmasına ilişkin davanın başka konular olduğunu belirterek, "elma ile armudu birbirine karıştırmamak gerektiğini" söyledi.

Danimarka Milli Günü Resepsiyonu'nda gazetecilerin, Anayasa Mahkemesinin kararına ilişkin değerlendirmesini sormaları üzerine, bu konuda TBMM'de konuştuğunu hatırlatarak, daha fazla bir şey söylemenin doğru olmayacağını ifade etti.

Avrupa Birliğinin (AB), bu karara nasıl tepki vereceğinin sorulması üzerine ise Cemil Çiçek, "AB'den ne gibi bir tepki geleceğinin hep beraber görüleceğini" belirtti ve kendisinin AB yerine açıklama yapamayacağını bildirdi.

Çiçek, daha sonra şunları söyledi:

"Bu, bir mahkeme kararıdır. Gerekçelerini görmek gerekir. Gerekçeyi görmeden bir değerlendirme yaparsanız, bence yanlış olur."

Çiçek, bir soru üzerine, Anayasa Mahkemesinin başörtüsü düzenlemesine ilişkin kararıyla AK Partinin kapatılmasına ilişkin davanın farklı konular olduğunu vurgulayarak, "Bu kararı sordunuz cevabını söyledim. Bu ise başka bir konu. Elma ile armudu birbirine karıştırmadan konuşmak lazım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious