Mahkemenin Turkcell'i zorda bırakan kararı

Mahkemenin Turkcell'i zorda bırakan kararı.14989
  • Giriş : 06.05.2009 / 11:04:00

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş, Rus Alfa Grubunun Çukurova Telecom Holdings Limited hisselerine el koyma girişimlerine karşı, Çukurova Grubunun yaptığı temyiz başvurusu reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş, Rus Alfa Grubunun Çukurova Telecom Holdings Limited hisselerine el koyma girişimlerine karşı, Çukurova Grubunun yaptığı temyiz başvurusunun Birleşik Krallık'ın Privy Council Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildiğini, İMKB'ye bildirdi.

Turkcell'den İMKB'ye gönderilen yazıda, bu açıklamanın, British Virgin Adalarında, Alfa Grubu ile Çukurova Holding A.Ş ve Çukurova Finance International Limited arasında derdest bulunan Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'nin dolaylı olarak en büyük hissedarı olan Çukurova Telecom Holdings Limited (CTH) hisselerine ilişkin ihtilaflar çerçevesinde yapıldığı kaydedildi.

Yazıda şöyle denildi:

''Birleşik Krallık'ın Privy Council Yüksek Mahkemesi, 5 Mayıs 2009 tarihinde, 24 Nisan 2008 tarihindeki açıklamamızda yapacağımızı beyan etmiş olduğumuz temyiz başvurumuzu reddetmiştir.

Yani, Privy Council Yüksek Mahkemesi, Alfa'nın teminat olarak elinde tuttuğu ve mülkiyeti Çukurova'ya ait olan CTH hisselerine el koymak için yaptığı işlemlerin, şayet ilerde Alfa'nın söz konusu teminata el koyma hakkının bulunduğu tespit edilecek olursa, usulu açıdan geçerli olacağını belirtmiştir. Bu durumda, British Virgin Adaları nezdinde görülecek davanın esası açısından bekletici mesele olan bu husus sona ermiş olup, davanın esasının görülmesine başlanacaktır. Çukurova'nın kredi sözleşmesi altında herhangi bir temerrüdü olmayıp, davanın esasına yönelik duruşmalarda da Alfa'nın CTH hisselerine kötü niyetle el koyma girişimine karşı tüm gerekli adımlar atılmaya devam edilecektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*