Mahkumlar oynadı, yakınları ve savcılar birlikte seyretti

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Bursa E Tipi cezaevinde bulunun hükümlüler ile tiyatrocuların ortaklaşa sergilediği "Duvarların Ötesi" isimli oyunu protokol, mahkumlar ve yakınları birlikte seyretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cezaevi kültür salonunda sergilenen oyuna Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Er, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, askeri yetkililer, cezaevinde kalan mahkumlar ve yakınları seyretti. Bu arada, Adalet Bakanlığı'nın izni ile mahkum yakınları da oyunu salondan izledi. Mahkum yakınları oyunu izlemeye çocuklarını da getirdi. Böylelikle Türkiye'de ilk kez yakınları mahkumların sergilediği bir oyunu cezaevi içerisinde izleme fırsatı buldu.

"Birey - toplum, suçlu - toplum" ilişkisinin ele alındığı oyunda suçun işlenmesinde toplumun etkisi anlatıldı. 2 perdeden oluşan ve 45 dakika süren oyunda mahkumlar, sergiledikleri roller ile gerçek tiyatroculara adeta taş çıkarttı. Mahkumların sergilediği oyun, izleyiciler tarafından sık sık alkışlandı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Er, amaçlarının mahkumlara birer meslek kazandırmak ve kötü huylardan vazgeçirmek olduğunu belirterek, "Bakanlığın da desteği ile mahkumlara her türlü imkanı sunup buradan iyi birer insan olarak yetişip gitmelerine çalışıyoruz. Bu bağlamda, onlara yetenekleri doğrultusunda kurslar ve imkanlar sunuyoruz. Tiyatro da bunlardan biri. Sergiledikleri bu tiyatro oyunu ile mahkumlar, imkan verilmesi halinde neleri başarabileceklerini göstermişlerdir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious