Mahkumun hapisanede akılalmaz hırsızlığı!

Mahkumun hapisanede akılalmaz hırsızlığı!.5931
  • Giriş : 18.12.2007 / 13:36:00

Hırsızlık suçundan mahkûm olan bir sanık, elektrik borcunu ödemediği gerekçesiyle tek kişilik odasının elektrikleri kesilince akıl almaz bir yola başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tuvalette bulunan elektrik anahtarından koğuşuna kaçak elektrik hattı çekti. Hırsız, elektrik hırsızlığından mahkûm oldu. Yargıtay, sanığın disiplin suçu işlediğine karar verdi.

Hırsızlık suçundan mahkûm olan L.G. Denizli D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlü olarak bulunurken elektrik kullanım bedelini ödemediği için elektriği kesildi. Elektriği kesilen mahkûmun, odasında bulunan televizyon ile su ısıtma cihazının çalıştığı tespit edilince hakkında "elektrik hırsızlığı" suçu işlediği gerekçesiyle dava açıldı.

Honaz Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan L.G., mahkemede yaptığı savunmada, tek kişilik odasında o ay parası gelmediği için elektrik borcunu ödeyemediğini ve bunun üzerine odasının elektriğinin kesildiğini belirtti. L.G., bunun üzerine tuvalette bulunan prizden elektrik kullandığını itiraf etti. Mahkeme, sanık L.G.'yi tuvalet anahtarından faz hattı alarak kapalı olan prizden de nötr hattı alarak odasında bulunan cihazları çalıştırarak kaçak elektrik kullandığının sabit olduğunu belirtti.

Adli sicil kayıtlarına göre hırsızlık suçundan birçok kez tutuklanarak cezaevine konan sanığın yaptığı eylem "elektrik hırsızlığı" olarak değerlendirildi. L.G., hapishanede kaçak elektrik kullandığı gerekçesiyle mahkeme tarafından 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 6. Ceza Dairesi, mahkemenin verdiği kararı bozarak, sanığın işlediği suçun "elektrik hırsızlığı" değil "disiplin" suçunu oluşturacağına karar verdi. Yargıtay'ın bozma kararının ardından dosya yerel mahkemeye gönderildi. Yerel Mahkeme, bozma kararına direnirse dava Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious