Mahkumun sevinci kısa sürdü

Mahkumun sevinci kısa sürdü.8977
  • Giriş : 06.10.2008 / 20:13:00

Amerikan Yüksek Mahkemesi, idam cezasına çarptırılan Troy Davis adlı siyah mahkumun yeniden yargılanmak için yaptığı son başvuruyu da reddetti ve mahkumun idam edilmesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İNFAZA 2 SAAT KALA DURDURULMUŞTU

Yüksek Mahkeme savcıları, 23 Eylülde, Troy Davis davasındaki görgü tanıkları ifadelerinin "şüpheli" olduğunu belirterek, 39 yaşındaki mahkumun idamını infaza iki saat kala durdurmuştu.

İDAMI BU KEZ ONAYLANDI

Davis'in yeniden yargılanmak için yaptığı başvuruyu değerlendirmek için zamana ihtiyaç olduğunu bildiren Yüksek Mahkeme, bugün, Davis'in başvurusunun reddedildiğini, mahkumun yeniden yargılanmayacağını ve idam cezasının onaylandığını açıkladı.

Açıklamada, Davis'in ne zaman idam edileceği belirtilmedi, ancak cezanın infazının çok yakında olacağı kaydedildi.

BEYAZ BİR POLİSİ ÖLDÜRMEKTEN YARGILANIYORDU

Troy Davis, 1991'de Georgia eyaletinde bir beyaz polis memurunu öldürdüğü gerekçesiyle idama mahkum edilmişti. Cinayette kullanılan tabancanın hiçbir zaman bulunamaması ya da olay yerinde kanıt olarak kullanılabilecek bir DNA izine rastlanmamasına rağmen, mahkeme 9 görgü tanığının ifadesine dayanarak bu cezayı vermişti.

Görgü tanıklarından 7'si daha sonra Davis'in aleyhinde verdikleri ifadelerini değiştirmişlerdi.

Uluslararası Af Örgütü, davayla ilgili açıklamasında, ifadelerini değiştiren görgü tanıklarının ilk ifadelerini polisin zorlamasıyla verdiğini savunmuştu. Örgüte göre, okuma yazma bilmeyen bir görgü tanığı, polis tarafından yazılan, okuyamadığı bir ifadeye imza atmış, görgü tanıkları arasındaki genç bir kadın, daha önce şartlı tahliye yasasından yararlandığı için, ateş eden kişiyi görmediğini söylemekten korkmuş, başka bir görgü tanığı da "suç ortaklığı yapmakla suçlanacağı konusunda tehdit edildiği için" Davis'i suçlamak zorunda kalmıştı.

Papa 16. Benediktus, Avrupa Konseyi, eski ABD Başkanı Jimmy Carter ve oyuncu Susan Sarandon, Troy Davis'in bağışlanması çağrısında bulunmuştu.

Davis'e destek için kurulan komisyonun üyelerinden Sarah Totonchi, Davis'in idamının durdurulduğu 23 Eylüldeki açıklamasında, "Sanık siyah, cinayete kurban giden beyazsa idam cezası verilmesi ihtimali çok yüksek. Cinayete kurban giden beyaz bir polisse sanığın neredeyse hiç şansı yok" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*