Mahmud Abbas: Gazze'de olanlar soykırımdır

  • Giriş : 01.03.2008 / 15:12:00

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'i "soykırım" yapmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'nin kuzeyinde, 3 büyük mahalleyi, Beyt Hanun, Cebaliye ve Beyt Lahya'yı kapsayan alanda havadan ve karadan yaptığı operasyon devam ederken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'i "soykırım" yapmakla suçladı. "Gazze'de olan soykırımdan büyüktür" diyen Abbas, dünyaya da "gelin, gözlerinizle görün" çağrısı yaptı.

Filistin Devlet Başkanı, Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Ulusal Konseyi hazırlık toplantısının başında, Gazze Şeridi'ndeki İsrail operasyonuna yönelik açıklamalar yaptı. İsrail'in saldırısını ve tehditlerini kınayan Abbas, İsrail Savunma Bakanı Matan Vilnai'nın Filistinliler için kullandığı "soykırım" sözcüğüne de atıfta bulunarak, "Maalesef, İsrail, 60 yıldan fazla süredir itilmiş ve nefretle söylenen bir sözcüğü yeniden kullanıyor" dedi.

Abbas, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik operasyonlarında çocukların da öldüğünü hatırlatarak, uluslararası toplumu, Gazze Şeridi'nde yaşananları, devlet terörünü kimin yaptığını yerinde görmeye çağırdı ve "Gelin, gözlerinizle görün" dedi.

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı, Gazze Şeridi'nden Filistinli militanlarca yapılan roket saldırılarını kendilerinin de kınadığını belirtti, İsrail'in bu roket saldırılarına "bu kadar ağır ve korkunç" bir yanıt vermesini de kınadığını söyledi.

Abbas, Filistinli fraksiyonlara, İsrail'e roket saldırılarını durdurmaları, geçici ateşkese gitmeleri ve saldırılar için İsrail'in eline koz vermekten kaçınmaları yolundaki çağrısını da yineledi.

İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Matan Vilnai, dün Gazze'den atılan füzelerin, sınır yakınlarındaki, 120 bin nüfuslu Aşkelon kentini vurması ve bir sivilin yaralanmasının ardından, Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, "Kassam saldırıları yoğunlaştıkça ve roketler daha uzun menzillere ulaştıkça, (Filistinliler) büyük bir soykırımı (şoa) davet ediyorlar, çünkü kendimizi savunmak için tüm gücümüzü kullanacağız" diye konuşmuştu. Vilnai'nin sözcüsü de bakan yardımcısının "şoa"yı soykırım anlamında değil, "felaket" anlamında kullandığını söylemişti.

Vilnai'nin kullandığı "Şoa" (soykırım) sözü, İsrail'de, Nazilerin Yahudilere İkinci Dünya Savaşı döneminde yaptıkları soykırımı anlatmak için kullanılan özel bir sözcük.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious