'Mahmud Abbas güçlendirilmeli'

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın güçlendirilmesi için her şeyin yapılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Olmert, Kudüs'te İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Filistinliler arasında görüşmelerden ve yol haritasının uygulanmasından yana olanların desteklenmesi gerektiğini belirterek, ”Mahmud Abbas'ın güçlendirilmesi için her şey yapılmalı” diye konuştu.

İsrail ve Filistinlilerden oluşan, mahkumlar konusundan sorumlu bir komisyon oluşturulduğunu açıklayan Olmert, danışmanlar aracılığıyla yapılan temasların sürdüğünü kaydetti.

Olmert'in temaslar sözcüğüyle, Filistinliler tarafından geçen haziran ayında kaçırılan İsrail askerinin serbest bırakılması için yapılan görüşmeleri kastettiği belirtiliyor.

SURİYE

Basın toplantısında Suriye konusuna da değinen Olmert, Suriye Devlet başkanı Beşşar Esad'ın iki ülke arasında diyalog başlatılması çağrısını reddettiğini yineledi.
Olmert, “Suriye ile görüşmelerin başlatılması için koşulların oluştuğunu düşünmüyoruz. Basında ortaya atılmış bazı fikirlere yer veriliyor, ancak diğer taraftan Suriye'nin İsrail için çok önemli olan konulardaki tavrını görüyoruz” dedi.
Ehud Olmert, Suriye'yi terör, Hizbullah ve Hamas'a destek vermekle suçladı.
Beşşar Esad, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği mülakatta, Olmert'e Suriye ile müzakere çağrısında bulunmuştu.

BLAİR

Tony Blair de basın toplantısındaki açıklamasında Suriye'den Lübnan'daki Fuad Sinyora hükümeti aleyhindeki faaliyetlerini durdurmasını istedi.

Blair, “Suriye barış konusunda yapıcı olmak, demokratik hükümetleri desteklemek ve bu hükümetlere zarar vermemek seçeneğini tercih ediyorsa, bu ülkeyle yapıcı ilişkilerde bulunmaya hazırız” dedi.
Tony Blair, “Ancak bunların aksine, Suriye, teröre karışmış kişileri destekler ve Lübnan'daki Sinyora hükümeti gibi demokratik seçimle göreve gelmiş hükümetlere zarar verirse bu bizim ilkelerimize aykırı olur” diye konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious