Mahmur Kampı'nda 6 bin çocuk var

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Ralston'un Kuzey Irak'taki yetkililerle yaptığı görüşmeyi AKP'li Milletvekili Çömez aktardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Ralston'un Kuzey Irak'taki yetkililerle yaptığı görüşmeyi AKP'li Milletvekili Çömez aktardı. Çömez'e göre Ralston'dan kritik uyarılar var. AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Joseph Ralston'un, ''Kuzey Irak'ta yetkililere, 'Kuzey Irak'ta ekonomik gelişme iyi, 3 bin 500 terörist için bu ekonomik gelişmeyi riske atmayın' dediğini'' söylediğini bildirdi.

Turhan Çözmez, Ralston ile Türkiye'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Edip Başer, Mehmet Dülger, Onur Öymen, Esat Canan ve kendisinin katılımıyla ABD'nin Ankara Büyükelçiliği rezidansında yapılan görüşmeye ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Çömez'in verdiği bilgiye göre, Ralston görüşmede şöyle konuştu: ''Eylül başından beri görevdeyiz. Her şeyi yapıyoruz. Bazı başarılar elde ettik ama hala yapamadıklarımız var. Irak Başbakanı'ndan, PKK'nın terörist organizasyon olduğunu ilan etmesini bekledik, ama bunu başaramadık. Ancak, 'PKK'ya, Irak topraklarını kullandırtmayacaklarını' söylemesi olumluydu.'' Ralston'un, terör örgütünün 'ofislerini kapatmak için çalıştıklarını, bazılarının kapandığını kendilerine söylediğini belirten Turan Çömez, Ralston'un, ''Bunların kontrolünü ABD askerleri yaptı.

Ancak ofislerin bir kısmı siyasi parti adı altında mahkeme kararları ile tekrar açıldı. Kuzey Irak'ta ekonomik gelişme iyi. Burada 120 Türk inşaat şirketi var. Otel, yol, ev inşaatı yapıyorlar. Kuzeydeki bölgesel otorite ile çalışıyoruz. Kendilerine, '3500 terörist için, bu ekonomik gelişmeyi riske atmayın' dedim. Kürtlerle işbirliği ümidi var ama yeterli değil'' dediğini de aktardı.

-''MAHMUR KAMPINDA 6 BİN ÇOCUK VAR''-

Çömez'in verdiği bilgiye göre, Kuzey Irak'taki Mahmur kampını da ziyaret ettiğini anımsatan Ralston, daha sonra şunları söyledi: ''Mülteci kampı göreceğimi sandım ama bir şehirle karşılaştım. Mahmur şehrinin belediye başkanı aynı zamanda kampın da belediye başkanı. Kampa 17 Ocakta bir operasyon düzenlendi. Bunun şov amaçlı yapıldığı söylendi.

Ama General Başer ve ben operasyonun bu tarihte olacağını Aralık ayında konuşmuştuk. Yani Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns'ün Türkiye ziyareti ile bir ilgisi yok. Kampta şu an PKK'lı yok. Belki de operasyon öncesi haber aldılar ve kamptan ayrıldılar. Ama kamp artık ABD askerleri tarafından korunuyor, bundan sonra geri dönemezler. Kampta 11 bin 500 kişi yaşıyor. 6 bin kadar çocuk var. Geri kalanın çoğu kadın. Çocuklar kampa 400 metre mesafede top mermileri bulmuşlar. Askerlerimiz onları patlattı.''

-''ÇOĞU TÜRKİYE'YE DÖNMEK İSTİYOR''-

Raltson'un, kampta kalanların çoğunun Türkiye'ye dönmek istediğini kendilerine ifade ettiğini belirten Çömez, Ralston'un, Türkiye, Irak ve BM arasında bir anlaşma bulunduğunu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bunu görüşeceğini söylediğini kaydetti. Turan Çömez, Ralston'un konuşmasında ''6 bin işsiz gencin Türkiye'ye gelmesi ne kazandırır? Bana göre iyi olur. Çünkü, bu PKK ya katılmalarından daha iyi. Bu çocukların PKK tarafından kandırılmaları çok kolay. Bunların Türk vatandaşlığına dönmeleri, terörist olmalarının engeller.

General Başer ve ben, terörizmle mücadele, suçluların iadesi ve askeri tedbirleri konuşuyoruz. Askeri seçenek de dahil, tüm opsiyonlar masada. Türkiye egemen bir ülke. Kendi kararlarını kendi verir. Türkiye'nin Irak'ı işgaline gerek kalmayacak bir çözüm bulmalıyız'' sözlerine yer verdiğini de bildirdi. Turhan Çömez'in verdiği bilgiye göre, Ralston toplantıda şunları da söyledi: ''ABD, PKK'nın finansmanını kesmek için, AB ülkelerine heyet gönderdi.

PKK, Almanya, Belçika ve Hollanda'da rahat hareket ediyor. Sadece terörist oldukları için değil, uyuşturucu ve kara para trafiğinden dolayı da yakalanmalarını teşvik ediyoruz. ABD'deki karar vericiler, Türkiye'nin sınır güvenliğinin önemini anlamaya başladılar. Karar vericiler düzeyinde mesafe alıyoruz. Geçmişte Barzani ve Talabani ile çalıştınız.

Türkiye, bazı konularda Barzani ile işbirliğine girebilir mi? Barzani'nin dünyadaki en iyi dostu Türkiye'dir. Türkiye'nin de bölgedeki en iyi dostu Kuzey Irak'tır. Türk müteahhitler, Kuzey Irak'ta muhteşem işler yapıyorlar. Her iki tarafta artan ekonomik bağlar, acaba siyasi olarak da işe yarar mı? Kerkük konusunda bir şey söylemeyeceğim. Ancak, Türkiye, Kerkük konusunda, Irak ile özel, basına, kamuoyuna kapalı diyaloğa geçmeli. Türk halkının kendilerini oyaladığımızı düşünmesini anlayışla karşılıyorum. ABD sizi oyalamıyor. Oyaladığını hissedersem, bunun parçası olmam, istifa ederim.''

-ÇÖMEZ'İN DEĞERLENDİRMELERİ-

''5. ayını dolduran koordinatörlüğün aldığı mesafe işte bu. Oysa 5 aylık bir çalışma sonrasında neler konuşulmazdı ki'' değerlendirmesini yapan Çömez'in verdiği bilgiye göre Ralston daha sonra şunları söyledi: ''Mahmur Kampını Türk yetkilerle birlikte denetledik ve TC pasaportu olanları iade ettik. Kuzey Irak'ta PKK'ya ve sivil uzantılarına ait tüm ofisleri kapattık.

Türk yetkililerle denetimi birlikte yapıyoruz. Barzani ve Talabani'ye, PKK ile temas sağlamamaları, teröristlere destek olmamaları konusunda ikazda bulunduk. PKK teröristlerinin faaliyet gösterdiği alanların tamamı ABD askerleri tarafından çevrilmiş durumda. Lojistik yolları kesildi.

Terörist organizasyona bundan böyle para, silah, mühimmat ve gıda transferi yapılamayacak. Terörist organizasyonun tüm iletişim ağı çökertildi. Telsiz, telefon, internet iletişim imkanları artık yok. Televizyon yayınlarının kesilmesi için de elektronik karartma uyguluyoruz. Türk istihbaratı ile sürekli iletişim halindeyiz. Bilgi paylaşıyoruz. PKK'nın Afganistan'dan başlayın Avrupa'ya kadar uzanan uyuşturucu trafiğini önleyeceğiz.''

ABD tarafının, ''Türkiye'nin sınır güvenliği için ortak önlem alıyoruz. Sınır geçişlerinin önlenebilmesi için Türk askerlerine güneyde kontrol noktaları oluşturduk'' demelerini beklediğini anlatan Çömez, sözlerini şöyle sürdürdü: ''ABD yetkililerinin, 'Türkiye'nin istemiş olduğu terör örgütü liderlerini teslim ettik. Örgüt üyelerine teslim olmaları için süre verdik. Aksi halde Türkiye ile ortak operasyon yapacağız ve tüm militanları yakalayacağız.

Tüm bu önlemlerden sonuç alınamazsa, NATO'nun 5. maddesinin çalıştırılması için Türkiye'ye destek olacağız' demelerini beklerdik. Bunların hiçbiri söylenmedi, yapılmadı. Yoksa Türk milletinin acıları, umutları, duyguları, beklentileri mi koordine ediliyor? Ya da adım adım gelen sözde Kürdistan ve onun temsilcileri ile resmi temasların, diyalogların zeminleri mi oluşturuluyor, kararı siz verin.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious