Mahmur kampında sayım sona erdi

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Irak'ın kuzeyindeki Mahmur kampında, sabah saatlerinde başlayan nüfus sayımı sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Musul'un 10 kilometre kuzeyinde yaklaşık 11 bin kişinin bulunduğu Mahmur kampında 17 Ocakta Irak güvenlik güçlerinin koalisyon askerlerinin gözetiminde yaptığı genel aramanın ardından, bugün BM temsilcileri ve ABD askerleri gözetiminde sayım yapıldı.

Mahmur Kaymakamı Abdurrahman Belaf, sayım sonuçlarının kısa sürede kamuoyuna açıklanacağını belirtti. Belaf, sayım esnasında herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını ifade ederek, "BM denetiminde yapılan arama sonucunda kampta silah bulunduğu yönündeki iddialar asılsız çıktı. Kampta yaşayanlar gönüllü olarak sayıma katıldı" dedi.

Sayımı izleyen BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinden bir yetkili, BM'nin Mahmur kampını gelecekte daha kapsamlı bir şekilde denetim altına alacağını söyledi.

Yetkili, kampta yapılan sayımla önemli bir iş başardıklarını kaydederek, dünyaya bu kampın sivil bir kamp olduğunu ispatladıklarını belirtti.

Kamp sorumlusu Hüseyin Seyhan da, BM'nin zaman zaman kendilerine gıda yardımında bulunduğunu belirterek, kampta zor şartlar altında yaşamlarını sürdürdüklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious