Mahmur'da anket yapılacak

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

Kuzey Irak'taki Mahmur kampında arama ve sayımın ardından bir anketin yapılması öngörülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kamp sakinlerinin "gönüllü dönüş"lerine ilişkin çalışmaların kapsamında yapılacak olan anket sırasında "Türkiye'ye dönmek istiyor musunuz?", "Nereye gitmek istiyorsunuz?" gibi sorular sorulacak. Bu arada, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Türkiye arasında Cenevre'de "teknik görüşmeler" yapıldı. Görüşmelerde "kalıcı çözüm" üzerinde duruldu.

Türkiye'nin "PKK'nın kontrolüne geçti" diye kapatılması çağrılarında bulunduğu, Kuzey Irak'taki Mahmur kampında bir süre önce yapılan "silah arama" çalışmaları ve bunun ardından gerçekleştirilen sayımdan sonra bir de anketin yapılacağı öğrenildi.

Güneydoğu'da PKK eylemleri ve güvenlik güçlerinin operasyonlarının yoğunlaştığı yıllarda Türkiye-Irak sınırını geçen binlerce insanın önemli bir kısmının kaldığı Mahmur kampında halen 10 binden fazla kişi barındırılıyor.

Bir süre önce Mahmur kampında Irak hükümet güçlerince bir arama yapıldı. Sürpriz olarak karşılaşılan ve Kürt yönetim güçlerinin de kaldığı belirtilen arama sırasında silah arandığı ve bulunmadığı bildirildi. Arama çalışmalarına ABD güçlerinin de katıldığı iddiasının ise doğru olmadığı belirtiliyor.

ANKET YAKINDA YAPILACAK

Mahmur kampında arama ve sayımın ardından bir anket yapılacak. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Sözcüsü Metin Çorabatır, anketin yakında yapılacağını sandığını söyledi. Çorabatır'ın verdiği bilgiye göre, anket sırasında kamp sakinlerine "Türkiye'ye dönmek istiyor musunuz?", "Nereye gitmek istiyorsunuz?" gibi sorular sorulacak.

Böylece, kaç kişinin Türkiye'ye dönmek istediğinin, bu kişilerin Türkiye'nin hangi bölgesine gitmeyi arzuladığının belirlenebileceğine dikkat çekiliyor.

CENEVRE'DEKİ TEKNİK GÖRÜŞMELER

Bu arada, Mahmur kampına ilişkin olarak BMMYK merkezinin bulunduğu, İsviçre'nin Cenevre kentinde BM ile Türk yetkilileri arasında "teknik" görüşmelerin yapıldığı öğrenildi. Bu görüşmelerde "kalıcı" çözüm üzerinde durulduğu ifade ediliyor.

Türkiye'ye dönmek isteyenlere, yerleşebilmeleri için yardım sağlanması gereği vurgulanıyor. Bu amaçla bir yardım mekanizmanın oluşturulması gerektiği ifade ediliyor.

KAMPIN KAPATILMASI ÇÖZÜM DEĞİL

Metin Çorabatır, Mahmur kampının kapatılması taleplerine ilişkin olarak "Kalıcı çözüm lazım. Bizim için kampın kapatılması çözüm değil. Alternatif çözümler lazım" diye konuştu.

Geri dönüşlerin "gönüllü" olmasının taşıdığı önemini vurgulayan Çorabatır, Türkiye'ye dönmeyecek kamp sakinleri için Irak toprakları içerisinde yer gösterilmesi gerektiğini söyledi.

RAFA KALDIRILAN ANLAŞMA GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Türkiye, BM ile Irak arasında Mahmur kampı sorununun çözmek amacıyla üç yıl önce "üçlü" görüşmeler yapılmıştı. Teknik düzeydeki bu görüşmelere ABD, "gözlemci" olarak katılmıştı.

Bu görüşmeler sırasında "gönüllü dönüşlere" ilişkin bir anlaşma hazırlandı. Ancak hazırlanan bu anlaşma uygulamaya konulmadı ve rafa kaldırıldı. Anlaşmada Mahmur kampındaki insanların Türkiye'de döndüklerinde istedikleri yere gitmelerine olanak tanındığı anımsatılıyor.

Bu "Üçlü anlaşma"nın da uygulanabilmesi için gözden geçirilmesi ve güncelleştirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Anlaşmanın hazırlandığı döneme göre, Irak'ta koşulların değiştiğine, bu ülkede artık meşru bir hükümet bulunduğuna işaret ediliyor. Buna karşın, Irak'taki durumun "karışık" olduğu ve Irak hükümetinin "başka öncellikleri"nin olduğuna da vurgu yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious