Mahmur'da iki seçenek

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

BM, Ocak ayının ortalarında Mahmur Kampı’nda nüfus sayımı gerçekleş-tirmiş ve bu sayımda kampta yaşayan insanların sayısının 11 bin 930 olduğunu belirlemişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM’nin yürüttüğü Mahmur Kampı’nda nüfus sayımı tamamlandı. 11 bin 930 kişiye nüfus kimliği dağıtıldı. İsteyen Türkiye’ye dönebilecek. Belgesi olmayanlar bu imkandan yararlanamayacak

Yıllardır Türkiye’nin başını ağrıtan Mahmur Kampı’ndaki mülteci sorununun çözümünde sona yaklaşıldı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, 3 yıl aradan sonra bugün (pazartesi) toplanarak, Kuzey Irak’taki Mahmur Kampı’nı masaya yatırıyor. Cenevre’deki toplantı öncesi Mahmur’daki kayıt işlemleri de büyük ölçüde tamamlandı. 2003’den bu yana ilk kez gerçekleştirilen sayımda, Mahmur Kampı’nda 11 bin 930 mültecinin yaşadığı belirlendi. Bu mültecilerin yarısının18 yaşın altında olduğu ve çoğunun kampta doğduğu belirlendi.

KİMLİK VERİLDİ

11 bin 930 kamp sakinine fotoğraflı ve BM damgalı geçici nüfus kimlikleri verilirken, belge sahibi olmayanların kampa girişi yasaklandı. Mahmur’daki çalışmaları star’a anlatan bir BM yetkilisi ‘Bu kayıt belgesine sahip olmayanlar, geri dönüş imkanından yararlanamayacak’ dedi.

Eve dönüş projesinin ardından Mahmur Kampı’nın kapatılacağını belirten BM yetkilisi ‘Türkiye’ye dönmek istemeyenler, Irak’ta yaşamaya devam edecektir’ dedi. Türkiye’ye dönenler için ‘Köye Dönüş Projesi’ esas alınarak bazı kolaylıklar sağlanacak. Buna göre; evleri yıkılmış olanlara çimento verilecek. Topraklarının üzerine yeni iskan birimleri kurulmuş olanlara yeni araziler verilecek. Hasat mevsimine kadar nakdi yardımlar yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious