Mahmur'lu çocuklar PKK yolunda

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

BM yetkilileri, Mahmur Kampı'nda yaşayan 5 bin 885 çocuğun PKK etkisinde olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'nda yaşayan 5 bin 885 çocuğun PKK etkisinde kalabileceğine dikkat çeken BM yetkilileri, geri dönmek isteyen mülteci aile çocuklarına eğitim imkânı sağlanmasını istiyor.

PKK varlığı nedeniyle yıllardır Türkiye'nin başını ağrıtan Mahmur Kampı'nda 5 bin 885 çocuğun yaşadığı belirlendi. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından geçtiğimiz ay yapılan nüfus sayımında kamp nüfusunun 11 bin 930 olduğu, bu sayının yüzde 49'unu 18 yaşın altındaki çocukların oluşturduğu saptandı. Kampta yüksek sayıda genç nüfusun olduğunu bildiren BM yetkilileri, bu çocukların PKK'nın etkisinde kalabileceği konusunda Türkiye'yi uyardı. Kampta yoğun bir PKK baskısı olduğunu kabul eden BM yetkilileri, Türkiye'ye geri dönmek isteyen mülteci çocuklarının rehabilite edilmesine yönelik çözümler üretilmesi gerektiği mesajını verdi.

KALİTELİ EĞİTİM LAZIM
Çocukların çoğunun Irak'ta doğduğunu ve 1192 bebeğin olduğunu belirten BM yetkilileri, kampın kapatılmasının kalıcı çözüm olmayacağı görüşünde. Kampın kaderini belirlemek üzere 2004'den bu yana tarafların ilk kez biraraya geldiği Cenevre toplantısında yeniden gündeme gelen Geri Dönüş Anlaşması'nın, mülteci çocuklara da hitap etmesi bekleniyor. BM, Mahmur'lu çocukların PKK etkisinde kalmamaları ve Türkiye'ye geri döndüklerinde dağa çıkıp terörist olmamaları için anlaşmada şu düzenlemelerin olmasını öneriyor:

- Kaliteli eğitim imkânlarının sağlanması.

- Irak'tan alınan ilköğretim diplomasının Türkiye'de de geçerli olması.

- Dönecek aile çocuklarının Türk nüfusuna kaydı.

- Iraklılarla evlenen Türklerin çocuklarının vatandaşlık sorunun giderilmesi.

- Asker kaçağı olanlara af sağlanması.

TÜRKİYE NE YAPACAK?
BM yetkilileri, Mahmur için çözüm üretmenin Türkiye'nin Kürt politikası için bir test olduğunu ve kendi vatandaşına sahip çıktığını gösteren bir yaklaşımın Türkiye'ye prestij kazandıracağını belirtiyor. Türkiye ise geri dönmek isteyen mültecilere, "Geri Dönüş Projesi" çerçevesinde bazı kolaylıklar sağlamak konusunda taraflarla mutabık. Evleri yıkılanlara çimento, topraklarının üzerine yeni iskan birimleri kurulmuş olanlara da yeni araziler verilecek. Hasat mevsimine kadar da nakdi yardımlar yapılacak. Mülteci çocukların durumu ise Cenevre'nin ardından tarafların yeniden biraraya geleceği ikinci toplantıda ele alınacak.

Ralston: Mahmur'da anlaşmaya çok yakınız
ABD'nin PKK ile mücadele özel temsilcisi emekli orgeneral Joseph Ralston, Associated Press ajansına verdiği demeçte, ABD, Türkiye ve Irak'ın, Mahmur Kampı'nı kapatma konusunda anlaşmaya çok yakın olduğunu açıkladı. Ralston, ocak ayında ABD ve Irak güçlerinin kampta yaptığı silah arama operasyonunda PKK'ya ait olduğu düşünülen cephane ele geçirildiğini de söyledi. Benzer bir açıklamayı Türkiye'de de yapan Ralston'ı, BM yalanlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious