Mahmutpaşa araç trafiğine kapanıyor

Mahmutpaşa araç trafiğine kapanıyor.18359
  • Giriş : 08.01.2008 / 19:27:00

Eminönü Belediyesi ile İstanbul Ticaret Odası, ''Adım Adım Eminönü'' projesini karşılıklı olarak imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eminönü Belediyesi Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre Tarihi Yarımada’nın yayalaştırma çalışmalarının ilk adımı İstanbul’un ucuz alışveriş çarşısı olarak bilinen Mahmutpaşa Caddesi ve çevresinden başlayacak.

Eminönü Belediyesi tarafından projelendirilen ve uygulama için startı verilen çalışmanın finansmanı ise İstanbul Ticaret Odası ile Eminönü Belediyesi arasında ortaklaşa sağlanacak.

“Adım Adım Eminönü” sloganıyla başlatılan yayalaştırma çalışmalarının ilk ayağı olan Mahmutpaşa Yokuşu ve çevresindeki sokakların düzenlenmesinin ardından aşama aşama tüm bölgede yayalaştırma kararlarının uygulamaya geçirilmesi planlanıyor.

Mahmutpaşa'da yayalaştırılacak bölgeler

Proje kapsamında ilk olarak Mahmutpaşa Yokuşu Caddesi ile Aynacılar Sokak, Hacı Küçük Sokak, Hacı Küçük Camii Sokak, Macuncu Sokak, Kefelihan Sokak, Rastıkçı Sokak, Sultan Mektebi Sokak trafikten arındırılacak.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı alınan cadde ve sokaklar için İGDAŞ, BEDAŞ, İSKİ ve Türk Telekom tarafından sokak altyapısı yeniden düzenlenecek.

Mahmutpaşa’dan başlayacak yayalaştırma çalışmalarının bir plan çerçevesinde devam edeceği bilgisini veren Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Mahmutpaşa Caddesi ve çevresinin ardından Sirkeci, Alt ve Üst Laleli ile Tahtakale ve çevresinde de yayalaştırma uygulamalarını başlatacaklarını bildirdi.

Protokol imzalandı

Eminönü Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) işbirliğiyle gerçekleştirilecek "Mahmutpaşa Yayalaştırma Projesi" protokolü imzalandı.

"Adım Adım Eminönü" sloganıyla başlatılan ve Eminönü Belediyesince projelendirilen, finansmanı ise İTO ve belediye tarafından karşılanacak projeye dolayısıyla İTO'da bir basın toplantısı düzenlendi.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, toplantıda, oda olarak, iş dünyasına karşı sorumluluklarını yerine getirirken Eminönü'nün tarihsel dönüşümüne de katkıda bulunduklarını kaydetti.

Sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdiklerini anlatan Yalçıntaş, 2008 yılının ilk sosyal sorumluluk projesi olan "Mahmutpaşa Yayalaştırma Projesi"ni
Eminönü'nde başlatmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Yalçıntaş, Mahmutpaşa'nın 20'nci yüzyıl başlarına kadar dünyanın moda merkezi olma özelliğini koruduğunu, aynı zamanda Türkiye için önemli bir ticaret ekolü olduğunu da dile getirerek, şunları kaydetti:

"Sözün senet olduğu, ticaretin acımasız bir rekabet ortamı değil, aynı zamanda bir dayanışma ve işbirliği fırsatı olduğunu anlatır Mahmutpaşa. O nedenle Mahmutpaşa yaşatılması gereken bir ticaret ortamıdır.

Çağın gereklerine, küresel ticaretin ihtiyaçlarına ve kurallarına adapte edilerek varlığını devam ettirmesi elzemdir. Bunun birinci yolu da fiziksel ortamın iyileştirilmesidir. İşte biz Mahmutpaşa için Eminönü Belediyesi ile işbirliği halinde önemli bir başlangıca imza atıyoruz."

Yalçıntaş, imzalanacak protokol gereği İTO'nun tarihi Mahmutpaşa yokuşu
ve çevresindeki cadde ve sokakları düzenleyeceğini, yol ve tretuvarları yapacağını belirterek, bu sokaklar arasında Aynacılar, Hacıküçük, Hacıküçük Cami, Kefeli Han, Macuncu, Sultan Mektebi ve Rastıkçı sokaklarının bulunduğunu, düzenleme, sokak düzenlemelerinin yaklaşık 45 günde tamamlanacağını da dile getirdi.

"24 saat yaşanır Eminönü"

Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er de tarihi yarımadayı yayalaştırma çalışmalarının ilk adımının Mahmutpaşa ve çevresinden başlatılacağını ifade ederek, proje ile İstanbul'un tarihi ve turistik açıdan en merkezi ilçesi Eminönü'nün yoğunluğunu azaltmayı hedeflediklerini kaydetti.

Başta kuyumcu atölyeleri olmak üzere tüm imalathaneleri 2008 yılı sonuna kadar bölge dışına çıkarmayı hedeflediklerini de anlatan Er, bu çalışmaların 2 yıldır sürdüğünü, yayalaştırma projeleriyle de motorlu taşıtların Eminönü'ne daha az gelmesinin sağlanacağını ifade etti.

Mahmutpaşa ve çevresindeki 6 sokağı kapsayan yayalaştırma çalışmaları,
altyapının yenilenmesi, binaların dış cephelerinin boyanması, temizlenmesi, tabelaların indirilmesi ve sokakların aydınlatılması çalışmalarının yaklaşık 3 ay içinde tamamlanmasının hedeflendiğini ifade eden Er, "Çalışmalar tamamlandığında Beyazıt'tan Eminönü'ne gece gündüz rahatça yürünebilecek. Kapalıçarşı ve Mısırçarşısı arası 24 saat yaşanır hale gelecek" dedi.

Nevzat Er, bölgedeki esnafın mağdur edilmemesi ve yükleme boşaltma
amaçlı araç girişine ise 20.00 - 07.00 saatleri arasında izin verileceğini
belirtti.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Er, projenin toplam maliyetinin 1 milyon YTL olduğunu belirterek, çalışmalar sırasında sokaklardaki mevcut kaldırım taşlarının kullanılacağını, sokaklarda asfalt olmayacağını, tretuvarların daha geniş yapılacağını belirtti.

Er, Eminönü'ndeki tüm yayalaştırma çalışmalarını 2008 yılının ilk 6 ayında tamamlayacaklarını belirterek, daha sonra cadde ve sokakların çevresindeki yapıların düzenlenmesine de başlanacağını dile getirdi.

Törende, daha sonra, Er ve Yalçıntaş tarafından "Mahmutpaşa Yayalaştırma Projesi"nin protokolü imzalandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious