Mahzun, 1700 öğrenciye umut oldu

Mahzun, 1700 öğrenciye umut oldu .14968
  • Giriş : 25.11.2007 / 10:26:00

Tekerlekli sandalyesi olmadığı için bir dönem babaannesi tarafından leğenle okula götürülen Erzurumlu Mahzun Şengül (9) 1.700 özürlü çocuk için umut oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erzurum'un Tekman ilçesine bağlı Yerköy Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulu'na leğen içerisinde gidip gelen Mahzun'un hikâyesinin Zaman'da ve Samanyolu TV'de yayınlanmasından sonra harekete geçen Cansuyu Derneği, 1.700 öğrenciyi tekerlekli sandalyeye kavuşturdu. Dernek, geçen mayıs ayında tüm Türkiye'de ilk ve ortaöğretimde okuyan ortopedik engelli öğrencilere tekerlekli sandalye sağlanması konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzaladı. Engelli öğrenciler, valilik ve kaymakamlıklarca kurulan komisyonlara sağlık durumlarını belirten başvurularını gerçekleştirdi. İl milli eğitim müdürlükleri, kendi imkânları ile tekerlekli sandalye alamayan bin 615 engelli öğrenci tespit etti. Cansuyu'na şahsi olarak yapılan başvurularla bu sayı 1.700'ü buldu. Şu ana kadar 320 özürlüyü sevindiren dernek, aralık sonuna kadar tekerlekli sandalyeleri dağıtacak.

Cansuyu Derneği, protokol çerçevesinde Ankara'da 134 engelli öğrenciye tekerlekli sandalye hediye etti. Milli Eğitim Vakfı Gökkuşağı İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törene İlköğretim Genel Müdürü Ruhi Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Salih Çelik, Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve öğrenci aileleri katıldı. Sandalyelerine kavuşan öğrenciler ve aileleri mutluluklarını gizleyemedi. Törende konuşan Cansuyu Derneği Başkanı Mustafa Köylü, küçük öğrencilerin engelli olmalarına rağmen gösterdikleri azim ve kararlılığın takdir edilmesi gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı ile yılın eğitim seferberliğine imza attıklarını kaydeden Köylü, "Artık ilk ve ortaöğretimde tekerlekli sandalyesi olmayan engelli öğrenci kalmayacak." dedi. 70 milyon nüfusu olan ülkede bir öğrencinin leğende okula taşınmasının kendilerini harekete geçirdiğini vurgulayan Köylü, şunları söyledi: "Televizyonlarda bu görüntüleri izledikten sonra harekete geçtik. Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma başlattık. İlk ve ortaöğretimde ne kadar tekerlekli sandalyesiz öğrenci varsa hepsine tekerlekli sandalye kazandırmak için yoğun bir çalışma içine girdik. Okullarımızda bu kampanya ile birlikte bu büyük sorunu çözmüş olacağız. Artık engelli öğrencilerimizin çamaşır leğenleri içinde, annelerinin sırtında okula gitme görüntülerini izlemeyeceğiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious