'Mail gruplarına' anneden tepki!

'Mail gruplarına' anneden tepki!.18870
  • Giriş : 09.11.2007 / 08:24:00

Mail gruplarında dolaşan iddia kaçırılan askerin annesini çileden çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde PKK'lı teröristlerce askeri birliğe yapılan saldırı sonrasında kaçırılan 8 askerin, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) gençlik kollarına üye olduğu yönünde internette ve mail gruplarında dolaşan iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Emniyet Müdürlüğü istihbarat kayıtlarında ve DTP'de kaçırılan askerlerin bir kaydının bulunmadığı öğrenildi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de, Türkiye'ye getirilen 8 askerden ikisinin 'terör örgütü ajanı olduğu yönünde ciddi duyumlar aldığını söylediği' yönündeki iddiaların kesinlikle doğru olmadığını bildirdi.

Adanalı uzman çavuş Halis Çağan'ın (33) Tufanbeyli ilçesinde yaşayan babası İbrahim Çağan, iddialara sert tepki gösterdi. Çağan, aile fertlerinin vatanını, milletini ve devletini seven insanlar olduğunu ifade etti. Kardeşinin kurtulmasına sevinemedikleri ifade eden abi Murtaza Çağan, "Biz ailecek vatanına dinine bağlı, ülkesi için çalışan insanlarız. Türkiye Cumhuriyeti için canımızı vermeye hazırız." diye tepkisini dile getirdi. Denizli İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Fatih Atakul'un (20) da DTP'ye kaydı bulunmadığı öğrenildi. Denizli'de ikamet eden Atakul'un askerden önce bir tekstil firmasında işçi olarak çalıştığı belirtildi. Atakul'un annesi Aynur Atakul ev hanımı, babası Süleyman Atakul (50) ise pazarcılıktan Bağ-Kur emeklisi. Aslen Burdurlu olan aile, 40 yıl önce Denizli'ye gelmiş. Mardin nüfusuna kayıtlı olan ve ailesi Mersin'de oturan er Ramazan Yüce'nin ise 2002'de Nevruz kutlamaları sırasında polis tarafından gözaltına alındığı ve 4 ay Gaziantep Cezaevi'nde tutuklu kaldıktan sonra çıkarıldığı ilk mahkemede serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Niğdeli çavuş Mehmet Şenkul, Konyalı er Nihat Başova, Ağrılı er İlhami Demir, Adanalı uzman çavuş Halis Tan ile Hataylı er Özlan Şabanoğlu'nun aileleri de provokatif haberlere sert çıktı. Serbest kalan 8 askerden Konyalı Fuat Başoda'nın babası Fehmi Salman, oğlu hakkında ortaya atılan 'DTP Gençlik Kolları üyesi' iddiasının doğru olmadığını söyledi. Söylentileri 'saçmalık' olarak nitelendiren baba Salman, iddialar üzerine araştırma yaptığını, oğlunun DTP'ye herhangi bir üyeliği olmadığını ifade etti. Oğlunun kaçırılması sonrasında AK Parti ve CHP Konya milletvekillerinin büyük desteğini gördüğünü anlatan Salman, aynı dönemde hiçbir DTP'linin kendisini aramadığını, oğlu serbest kaldıktan sonra da ismi geçen partiden kimsenin kendisini arayıp, 'Gözünüz Aydın' demediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious