Makedonya, Türk yatırımcı için cazip

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Crvenkovskı, ülkedeki seçmenlerin yüzde 80'inin, Makedonya'nın AB ile NATO'ya katılımını desteklediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Crvenkovski, TOBB ve DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde, TOBB-ETÜ'de gerçekleştirilen “Türkiye-Makedonya İşbirliği toplantısı”na katıldı.
Toplantının açılışında bir konuşma yapan Crvenkovskı, 10 yıl önce Makedonya'nın en büyük amacının uluslararası kuruluşlara katılmak olduğunu, bugün ise ekonomik gelişmenin ön planda olduğunu söyledi.

Seçmenlerinin yüzde 80'inin Makedonya'nın AB ile NATO üyeliklerini desteklediklerine dikkati çeken Crvenkovskı, Makedonya'nın ekonomide köklü değişiklikler gerçekleştirdiğini söyledi.
Hedeflerinin, “istikrarlı bir devlet ve açık pazar ekonomisini oluşturmak, istihdamı arttırmak, yaşam koşullarını düzeltmek, ekonomide rekabeti arttırmak ile ülkeye yabancı yatırımları çekmek” olduğunu anlatan Crvenkovskı, Makedonya'nın istikrarlı bir ülke konumunda bulunduğunu, IMF ve Dünya Bankası ile ilişki içinde olduklarını kaydetti.
Crvenkovski daha sonra, toplantıya katılan işadamlarından gelen soruları yanıtladı.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye ile Makedonya arasında AB üyelik süresinde işbirliği yapabilecekleri, tecrübelerini paylaşacakları bir çok alan bulunduğuna inandığını söyledi.
Avrupa Komisyonunun 3 Mayıs 2006 tarihinde yayımladığı ve genişlemenin etkilerini değerlendiren raporunun, siyasi faydalar bir yana, iktisadi anlamda AB'nin genişlemeden kazançlı çıktığını açıkça gösterdiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “AB'de yaşanan 'genişleme yorgunluğu' veya siyasi momentum eksikliğinden bahsedenlere soğuk savaş'ın sona ermesinden sonra Balkanlarda yaşanan insanlık dramını hatırlatmak gerekir” dedi.
AB'nin genişlemesinin, bu süreçte Avrupa kıtasında barış ve istikrarın sağlanmasında en önemli unsur olduğunu söylemenin yanlış olmayacağını belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle dedi:

“Bu çerçevede AB'nin Balkan ülkelerine üyelik persfektif sağlamasını çok olumlu karşılıyoruz. Makedonya, dünya Ticaret Örgütü üyeliği ve doğrudan yabancı yatırımlar için tutarlı ve teşvik edici politikalar izlemesi nedeniyle Türk yatırımcılar için cazip bir ülke konumunda. 2005 yılında Makedonya ile ticaret hacmimiz 214 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Ticaretimizi daha da ileriye götürebilmek, hükümetimizin olduğu kadar Türk özel sektörünün de öncelikli hedefleri arasındadır. Bunda da en önemli görev, biz iş adamlarına düşmektedir. Aramızdaki ticaret hacmini ortak çabalarla iki-üç katına çıkarabileceğimize inanıyoruz.”
Konuşmaların tamamlanmasının ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Makedonya Cumhurbaşkanı Crvenkosvskı'ye gümüş bir tabağın yanı sıra TOBB-ETÜ üniversitesinde burslu okuyan üç Makedon öğrenci ile çektirdiği fotoğraf ve bazı kitaplar hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious