Makedonya Cumhurbaşkanı TBMM'de

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Makedonya Cumhurbaşkanı Branco Crvenkoski, TBMM'yi ziyaret ederek Başkan Bülent Arınç ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanlık Divanı Salonu'nda gerçekleyen görüşmede bir açıklama yapan Bülent Arınç, dost ülke Makedonya'nın Cumhurbaşkanı'nın TBMM'yi ziyaret ediyor olmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Bülent Arınç, iki ülke arasında hükümetler ve parlamentolar arası ilişkilerin iyi bir seviyede olduğunu vurguladı. Makedonya'da Türk kökenli vatandaşların bulunduğunu, bunların seçimle parlamentoya da girdiğini dile getiren Arınç, Türkiye ile Makedonya'nın dış politikada benzer hedefleri kovaladıklarını söyledi.

Makedonya'nın AB ve NATO'ya üye olmak istediğini, Türkiye'nin de bunu belli ölçüde desteklediğini ifade eden Arınç, Makedonya'nın AB üyeliği konusunda TBMM'nin aldığı bir tavsiye kararı bulunduğunu hatırlattı.

Makedonya Cumhurbaşkanı Branco Crvenkoski, Türk ve Makedon halkları arasında tarihten gelen bir dostluk bağı olduğunu söyledi. Branco Crvenkoski, "Geçmişteki bağlardan ziyade bugünkü ortak çıkarlarımız aramızdaki bağı oluşturuyor. Ancak bizi asıl bağlayan geleceğimizdir" şeklinde konuştu. Branco Crvenkoski, iki ülkedin de AB üyesi olmak istediğini vurgulayarak, bu konuda işbirliğinin şart olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious