Makedonya Nato üyeliği için destek istedi

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Srvenkovski, Cumhurbaşkanı Ahmet Necret Sezer ile yaptığı görüşmelerde ilişkilerin gerçek bir dostluğa dayalı olduğunu karşılıklı olarak vurguladıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Srvenkovski, ülkesinin NATO'ya üye olmak istediğini belirterek, NATO'nun etkin bir üyesi olduğunu belirttiği Türkiye'nin desteğine önem verdiklerini dile getirdi. Srvenkovski, Letonya'nın Başkenti Riga'da yapılacak NATO Zirvesi'nde bu konuda Türkiye'den güçlü bir destek beklediklerini ifade etti. Türkiye ile savunma alanındaki ilişkilerden memnun olduklarını vurgulayan Srvenkovski, 280 Makedon subayın Türkiye'de eğitim gördüğünü kaydetti.

Srvenkovski, Türk kökenli Makedon vatandaşlarının iki ülke arasında köprü oluşturduğunu söyleyerek, ''Makedonya etnik topluluklarına verdiği haklardan gurur duyar. Önümüzdeki dönemde bu hakları geliştirmek için çaba sarf edeceğiz. Makedonya vatandaşı Türklerin kültürel ve kimlik haklarının korunması için kararlı adımlar atacağız. Ancak daha önce Makedonya'dan göç etmiş olan kişilerin de dil ve diğer haklarının korunması ve göç ettikleri ülke ile bağlarının korunması konusunda bazı adımların atılması gerektiği kanaatindeyim.'' dedi.

İki ülke ekonomik ilişkilerinin olması gereken düzeyin altında olduğuna işaret eden Srvenkovski, Türk iş adamlarını ülkesinde yatırım yapmaya çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious