Maket Kabe etrafında Hac provası

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Van İl Müftülüğü, bu yıl kutsal topraklara gidecek olan Hacı adaylarına Kabe maketi etrafında tatbikat yaptırılarak hac vazifesi hakkında pratik ve uygulamalı bilgiler verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hac'da yapılacakr vazifeler hakkında Müftü Yardımcısı Cüneyt Kulaz, önce pratik bilgiler verdikten sonra ihramın giyilmesi ve toplu olarak Kabe'nin nasıl tavaf edileceği uygulamalı olarak gösterildi.

Tavaf tatbikatı öncesinde konuşan İl Müftüsü Osman Artan, hacı adaylarına 13 Kasım Pazartesi gününe kadar sürecek eğitimlere katılmalarını istedi.

Hac farizası esnasında vatandaşların güçlük çekmemeleri ve ibadetlerini eksik yapmamaları için böyle bir eğitim verdiklerini söyledi. Artan verilen eğitimle hacı adaylarının kendilerini Kabe'ye gitmiş gibi eğitildiklerini kaydetti.

Artan, "Hacı vazifesi bir heyecan işi ve bu heyecanı duyan insanların faydalanacağı bir ibadettir. Van'dan bu yıl bin 30 kişi hacca gidecek. Hayırlı, güzel bir hac olmasını, yüce Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.

Verilen pratik bilgilerden sonra bir din görevlisi tarafından ihramın nasıl giyileceği uygulamalı olarak gösterildi. Caminin ortasına yerleştirilen Kabe Maketi etrafında 7 kez tavaf yapan hacı adayları sık sık görevliler tarafından nasıl davranmaları gerektiği konusunda uyarıldı.

Hacı adayları verilen pratik ve uygulamalı eğitim sayesinde hac farizası esnasında yapılması gereken kuralları öğrendiklerini söyledi. Eğitim faydalı olduğunu dile getiren hacı adayları şimdiden çok heyecanlı olduklarını dile getirdi.

Hacı adayları arasında yer alan 78 yaşındaki Makbule Dirik, ilerlemiş yaşına ve hastalığına rağmen heyecanlı olduğunu ve Allah'ın yardımı ile bir sıkıntıyla karşılaşmadan hac vazifesini yerine getireceğini söyledi.

Hacı adaylarından Mehmet Çetinkaya ise verilen eğitimin çok yararlı olduğunu anlatarak, toplu olarak nasıl davranılması gerektiği konusunda verilen faydasını önemsedi. Daha önce umre yaptığını anlatan Çetinkaya, diğer Müslüman ülke vatandaşlarının daha genç yaşta iken hacca gittiklerini, Türkiye'de hac yaşının ise yüksek olduğu için zorluklar çekildiğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious