Maketine bakıp kanmayın!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

İzmir Emlakçılar ve Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, maket üzerinden konut alımı yapan vatandaşların zarar edebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özellikle sektördeki canlılığın cazibesine kapılarak maket üzerinden satış yapan firmalardan birçoğunun artan maliyetler sebebiyle sözlerini yerine getiremeyeceğini anlatan Akgün, bunun da depremzede, bankazede gibi kavramlardan sonra konutzedeler ortaya çıkarabileceğini söyledi. Türkiye genelinde maket üzerinden yapılan satışların yüzde 40'lar seviyesini bulduğu öğrenildi.

İZEMDER Başkanı Rıdvan Akgün, konut sektöründeki gelişmelerle ilgili olarak Prestige Otel'de düzenlediği basın toplantısında, inşaat ve konut sektörünün ekonomideki iyiye gidişe paralel hareketlendiğini belirterek, uygulanan siyasi ve ekonomik politikalar sonucu meydana gelen devalüasyonla inşaat sektörüne öldürücü darbe indirildiğini söyledi. Akgün, arsa ve proje yatırımı yapan ve inşaata başlayan birçok firmanın artan maliyetler karşısında çaresizlik içinde kaldığını ifade ederek bu durumdan maket üzerinden konut alımı yapanların en fazla zararı göreceğini belirtti. Konut sektöründe canlanma yaşandığı dönemde, arzın talebi karşılamaması nedeniyle çok sayıda konut projesinin daha maket haldeyken alıcı bulduğunu anlatan Akgün, yüzde 60'lık maliyet artışını gerekli büyüklüğe sahip olmayan firmalarca satışta taahhüt edildiği gibi karşılanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Artan inşaat maliyetleri karşısında daha önceden malzeme stoğu yapmayan, satışlarda tahsil ettikleri paraları başka amaçlarda kullanan inşaat firmalarının bu projeleri bitirmelerinin ve teslim etmelerinin mümkün olmadığını dile getiren Akgün, şöyle konuştu: "Ülkemiz zaman zaman bankerzedeler, bankazedeler, depremzedeler derken şimdi de konutzedelerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu tamamen hükümet yetkililerinin teknik hataları sonucunda yaşanan sosyal yaralardır. Ekonomide çizilen pembe tablolar vatandaşı kandırmış, inşaatçıyı da zor duruma sokmuştur."

Akgün, ''Kira öder gibi konut sahibi olunacak'' sloganıyla kamuoyuna tanıtılan ancak henüz kanunlaşamayan mortgage sisteminin mevcut ekonomik yapıda çıkarılmasının sözkonusu olmadığını ve bunu hükümet yetkililerinin de bunu çok iyi bildiğini ve ertelendiğini söyledi.

Rıdvan Akgün, hükümeti dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmakla görevli olan Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) uygulamaları konunda da eleştirerek, TOKİ'yi sosyal konut projelerini desteklemek yerine prestij projelerine yönelmekle suçladı. Yabancılara konut satışını da değerlendiren Akgün, ekonomik dalgalanmanın ardından konut sektörünün yabancı yatırımcılara yöneldiğini belirtti.

Yabancılara konut satışını, özellikle sahil kesimlerindeki ikinci konutların ekonomiye kazandırılması açısından olumlu bulduklarını ifade eden Akgün, ''Bu pasif ekonominin satışlar sonunda aktif ekonomiye yönelmesi bizim tarafımızdan olumlu karşılanmaktadır. Yabancılar için farklı spekülasyonların edilmesine katılmıyor, tam tersi teşvik edilmesi ve özellikle yazlık pazarlanmasını destekliyoruz.'' diye konuştu.

Özellikle Alman ve İngilizlerden gelen yüksek taleplerle yazlık fiyatlarının da yükseldiğine dikkat çeken Akgün, internet üzerinden satışların da büyük artış gösterdiğine dikkat çekti. Toplantıya Akgün'ün yanısıra oda yönetim kurulu üyeleri Mehmet Ateş, Şahin Soysal ve Sami Aslan da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious