Maklube Başbakanlık mutfağında

Maklube Başbakanlık mutfağında.19789
  • Giriş : 18.05.2008 / 14:14:00

Başbakanlık binasında yer alan kafeteryanın alakart menüsünde değişiklik yapıldı ve Arap mutfağının önemli yemeklerinden biri olan ‘’Maklube’’ mönüye girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakanlık binasında yer alan kafeteryanın alakart menüsünde değişiklik yapıldı ve Arap mutfağının önemli yemeklerinden biri olan "Maklube’’ de mönüye dahil edildi. Kuşbaşı et, pirinç ve patates ve bezelyeden yapılan Maklube yemeği, Arap mutfağından geliyor. Ancak bu yemeğin kökeninin, Mardin’de yaşayan Süryaniler olduğu ve Hakkari yöresinde de değişikliğe uğrayarak yapıldığı belirtildi. Başbakanlık kafeteryası ve restoranında alakart menüde isteyenlere sunulan Maklube yemeği Siirt’te değer verilen misafirler için pişiriliyor. Arapça olan Maklube kelimesi, ‘’Tersine dönmüş’’ anlamına geliyor. Eşi Siirt’li olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu yemeğe yabancı olmadığı belirtildi.

NASIL YAPILIYOR ?

Maklube yapmak için 750 gram kuşbaşı et, 2 su bardağı pirinç, 3 su bardağı sıcak su, 3 adet patates, 1 çay bardağı konserve bezelye, 1 adet orta boy havuç, tuz, karabiber, 1 çorba kaşığı tereyağı veya margarin gerekiyor. Yemeğin hazırlanışı ise şöyle:
"Pirinci sıcak tuzlu suda 15-20 dakika bekletin. Etleri düdüklü tencereye atıp üzerine sıcak su ekleyin. Orta hararetli ateşte haşlayın. Etler yumuşadığında içine tereyağı, tuz ve karabiber ekleyip, 5 dakika daha pişirin. Bezelyeleri ve haşlayıp, küp biçiminde doğranan havucu ekleyin. Yayvan bir tencereye yerleştirin. Patatesleri yarım parmak kalınlığında kesin. Kızgın sıvı yağda yarı yarıya pişecek şekilde kızartın. Etlerin üzerine bir sıra patates döşeyin. Pirinçlerin suyunu süzüp, nişastası gidene dek birkaç su yıkayın. Suyunu süzün. Ayrı bir tencereye sıvı yağı alıp, kızdırın. Pirinçleri şeffaflaşana dek kavurun. Kavrulan pirinçleri yayvan tenceredeki patateslerin üzerine yayın. 3 su bardağı sıcak suya arzuya göre 1 et suyu tabletini ve yeterince tuzu ilave edip, karıştırın. Et suyu eridiğinde tencerenin kenarından yavaşça suyu boşaltın. Tencerenin kapağını örtüp, ağır ateşte pirinçler suyunu çekip, üzeri göz göz olana dek pişirin. Ateşten alıp, tencerenin üzerine temiz bir bez örterek 15 dakika demlenmeye bırakın. Tencereyi düz bir servis tabağına ters çevirerek yemeğimizin şeklini bozmadan özenle çıkarın.’’

MECLİS’E DE GELECEK

Maklube yemeği yakında TBMM lokantasında da konuklara sunulacak. Meclis restoranında bir süredir yöresel yemekler de çıkıyor. Hafta içi hergün, bir şehrin yemeklerinden örnekler veriliyor. Meclis mönüsüne bir süre önce Muş yöresinden ‘'Hasut Dolması'’’ da girmişti. Muş’ta ‘’Kıskanç’’ adı da verilen bu dolma yemeği, beyaz lahana, kıyma, pirinç, sumak ve soğandan yapılıyor.

Maklube yemeğinin de Siirt mutfağına sıra geldiğinde, TBMM restoranında pişirileceği belirtildi. Önceki gün Tekirdağ mutfağı yemekleri çıkan TBMM’de, Tekirdağ köftesinin yanı sıra Menemen de sunuldu. Yumurta ve peynirden yapılan Menemenin aslen Tekirdağ’a ait olduğu vurgulandı.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious