'Makro dengeleri kurduk, mikro sorunları çözüyoruz'

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye'de ekonomik alanda makro dengelerin oluştuğunu, ortaya çıkan mikro sorunları da ortadan kaldırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İllerdeki sanayi odaları ve ticaret borsaları ile görüşerek bu sorunları da ortadan kaldırma yolunda önemli adımlar attıklarını dile getiren Coşkun, "Dünyanın ortak sorunları olan işsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve hayat pahalılığını ortadan kaldırma adına çok büyük işler yaptık" dedi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Organize Sanayi Bölgesi'ne doğalgazın gelişiyle ilgili düzenlenecek törene katılmak üzere Burdur'a geldi. Geceyi Burdur'da geçiren Bakan Coşkun, sabah ilk olarak Burdur Valisi Can Direkçi'yi makamında ziyaret etti. İktidara geldiklerinde yüzlerce sorun arasında, işsizlik, hayat pahalılığı ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin en önde gelen sorunlar arasında yer aldığını belirten Bakan Coşkun, bunlara büyük ölçüde çözüm bulduklarını vurguladı. Bu 3 sorunun dünyanın her tarafında görüldüğüne dikkat çeken Ali Coşkun, "Hayat pahalılığını enflasyonu tek haneli rakamlara düşürerek önledik. İşsizliğin tek çözüm yolu olan yatırıma büyük teşvikler verdik, girişimcilere öncülük ettik. Son olarak da gelir dağılımındaki adaletsizliği verdiğimiz teşviklerle büyük oranda kapattık" diye konuştu.

Bir gazetecinin, 'Milletvekili Turan Çömez'in Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı istifaya çağırmasına ne diyorsunuz?' sorusu üzerine "Türkiye'de demokrasi var, inişler de çıkışlar da olacaktır. Asgari müşterekte birleşilecektir. O kendi bilecekleri iş, Başbakan'ın da takdiridir. Bu konuda benim bir şey söylemem yersizdir" dedi.

Vali Can Direkçi'den brifing alan Bakan Ali Coşkun, buradan yürüyerek Burdur Belediyesi'ne geçti. Burada bir gazetecinin "Küreselleşme politikalarını AB ve ABD anlayışıyla sürdürecek misiniz?" sorusuna "Küreselleşme bizim sürdürdüğümüz bir olgu değildir. Geçmiş asırların sıcak ve soğuk savaşlarının getirdiği siyasi ve ideolojik dengeler, yerini hızla teknoloji öncülüğünde ekonomik dengelere terk ediyor. Bu dönüşümde elbette birçok sancılar da çıkıyor. Ortadoğu sancısı bunlardan bir tanesidir" şeklinde konuştu.

Dünyada sadece enerji olarak değil stratejik hammadde durumunda olan, gerek petrol gerekse doğalgaz rezervlerinin yüzde 70'inin bu bölgede yer aldığını hatırlatan Coşkun, "Yeniden yapılanma sürecinde Türkiye'nin dünyadaki gelişmelere ayak uydurması lazımdır. Yoksa, ideolojik saplantılarla kapalı ekonomilerin devam ettiği dönemlerdeki gibi önyargılarla hareket edersek mesafeyi kapatmamız mümkün değildir. Türkiye çevresindeki sosyal, ekonomik, kültürel gelişmeleri iyi takip ediyor ve tarihi görevini yerine getiriyor. Dolayısıyla huzurun sağlanması için arabuluculuk ve onlara yol gösteren lider bir ülke durumundadır" diye konuştu.

Bakan Coşkun'a burada, Burdur'un tarihi alaca dokumaları hediye edildi. Ayrıca, ikram olarak sunulan pekmez sucuğunu kabul etmek istemeyen Bakan Coşkun sonunda ısrarlara dayanamadı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious