Malatya davasına 3'er kez müebbet

  • Giriş : 16.10.2007 / 08:33:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:03:13

Üç kişinin öldürülmesiyle ilgili 12 kişi için dava açan savcı, sanıkları adı bulunmayan bir örgüte üye olmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Nisan 2007'de Zirve Kitabevi'nde 3 kişinin elleri ve ayakları bağlandıktan sonra bıçakla öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı tamamladı. Savcı, ismi bulunmayan örgüte üye olmakla suçladığı sanıkların, 3 kişiyi öldürmek suçundan 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi. İddianamede sanık Emre Günaydın'ın adı konulmamış örgütün lideri olduğu da yer aldı.

Savcılık iddianamesinde, Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel'in misyonerlik faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle sanık Emre Günaydın'ın elebaşı olduğu adı konulmamış silahlı örgüt tarafından öldürüldüğüne dikkat çekildi. İddianamede, Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Cuma Özdemir ve Salih Güler'in silahlı örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgütsel faaliyet çerçevesinde adam öldürmek suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına çarptırılmaları istendi. İddianamade bu sanıkların kurduğu silahlı örgüte yardım etmekle suçlanan 7 sanık daha bulunuyor. 5'i tutuklu 12 sanığın yargılanmasına ise yakında Malatya Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.

Katliam nasıl oldu?

Hıristiyanlıkla ilgili kitaplar yayımlayan Zirve Yayınevi'nin Malatya Bürosu, 18 Nisan 2007'de kanlı bir saldırıya sahne olmuştu. İncil dağıttığı ve misyonerlik yaptığı gerekçesiyle tehdit alan yayınevi çalışanlarından Alman vatandaşı Tilman Ekkehart Geske (46) ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel elleri bağlandıktan sonra boğazları bıçakla kesilerek öldürülmüştü. Polisin yakaladığı biri binadan atlayıp yaralanan Hamit Çeker, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Salih Güler tutuklanmıştı. Sanıklar ilk ifadelerinde olayı binadan atlayan arkadaşları Emre Günaydın'ın planladığını söylemişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious