Malatya kayısısı Avrupa markası oluyor

Malatya kayısısı Avrupa markası oluyor.21679
  • Giriş : 08.03.2008 / 05:22:00
  • Güncelleme : 08.03.2008 / 01:00:28

AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Şahin, Malatya kayısının Avrupa'da markalaşması için yapılan çalışmalarda önemli mesafe kat edildiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beraberinde AK Parti İl Başkanı Ahmet Çakır ile Şire Pazarı'nı ziyaret eden Milletvekili Şahin, kayısı esnafının ve üreticinin sorunlarını dinledi.

Kayısı Borsası Başkanı Mehmet Kalaycıoğlu'ndan sorunlar hakkında bilgi alan Şahin, Malatya ekonomisinin can damarı kayısının sorunlarının çözümü için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi.

Daha önce kayısı meclis araştırma komisyonu kurulması için önerge veren AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Şahin, Malatya kayısısını Avrupa'da markalaştırmasının ehemmiyetine işaret etti.

Bu konuda Almanya'da bazı temaslarda bulunduklarını ifade eden Şahin, Avrupa Patent Ofisi'nden yetkililerle görüştüğünü belirtti. Kayısı ile alakalı bir marka oluşturulması kararının kayısı araştırma komisyonu çalışmaları ile paralel yürüyeceğini ifade eden Şahin, kısa sürede sonuç almayı beklediklerini dile getirdi.

Şahin, Avrupa'nın kayısı için önemli bir pazar olduğunu ifade ederek, kayısının Avrupa pazarı ve dünyanın diğer bölgelerinde tanıtımı adına yapılabilecekler hususunda hazırlık içerisinde olduklarını vurguladı.

AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Şahin, Malatya ve ülke ekonomisine önemli girdi sağlayan kayısının üretimden pazarlamaya kadar tüm sorunlarının tespit edilerek gereken önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

Şahin, kayısının Malatya ve bölge için çok önemli bir ekonomik değer olduğunu vurgulayarak, Malatya halkının yüzde 80'inin geçim kaynağının doğrudan ya da dolaylı olarak kayısı ile ilgili olduğunu söyledi.

İdari ve siyasi anlamda kayısının yeterince değerlendirilemediğini belirten Şahin, "Kayısı yetiştiriciliğinde kalitenin yükseltilmesi çalışmaları yetersizdir. Bu çalışmaların artırılarak sürdürülmesi, bunun için de kayısıya yönelik bilimsel araştırmalar yapılması gerekmektedir." dedi.

Kayısıya zarar veren beyaz çil, larva gibi zararlılarla mücadelenin etkisiz kaldığına işaret eden Şahin, bu sorunun çözümü için üretici üniversite işbirliğinin şart olduğunu kaydetti.

Kayısının geleneksel yöntemlerle yapılan hasadının ürüne önemli ölçüde zarar verdiğine de değinen Şahin, "Kayısı hasadı için farklı bir yöntem bulunması için çalışma yapılmalıdır. Kayısının toplanması, kükürtlenmesi ve depolanması gibi konularda üretici eğitimden geçirilmelidir." şeklinde konuştu.

Kayısı üreticisine gübre, zirai ilaç gibi harcamalar için destek sağlanması gerektiğine vurgu yapan Şahin, şunları söyledi: "Üretici kayısının fiyat istikrarsızlığından korkarak kükürdü fazla vermekte ve bu fazla kükürtlü ürün ise Avrupa Birliği ülkelerine ihracatta sıkıntı oluşturmaktadır. Kayısının ulusal ve uluslararası medyalarda reklamı ve tanıtımı yapılmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious