Malatya Tarzanının çilekeş hikayesi

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Malatya'da 1974 yılında ayağına batan bir çivi sonrasında her iki bacağı çürüyen Rıdvan Özelçi (56), 11 yıldan beri kent merkezine 20 kilo metre uzaklıktaki bir kulübede yalnız yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özelçi, çürüyen bacaklarının çevresinde psikolojik rahatsızlığa neden olduğunu farK ettiğini, çocuklarının da bundan rahatsız olmasını istemediği için yalnız yaşama kararı aldığını belirtti.
Yürümekte sıkıntı yaşamadığını belirten Özelçi, derisinde oluşan derin yaralara kılcal damar patlamasının neden olduğunu, bunun sebebinin ise ayağına batan çivinin ardından aynı anda tetanos ve romatizma iğnesinin yapılması olduğunu iddia etti.
Yaklaşık 30 yıldan beri bacaklarındaki derin yaralarla yaşadığını söyleyen Özelçi, şöyle konuştu:
''1974 yılında Devlet Demiryollarında kaza geçirdim. Ayağıma bir çivi battı. Tetanos iğnesinin üzerine romatizma iğnesi yapıldı. Daha sonra geçirdiğim rahatsızlığın yapılan tedaviye bağlı olarak kılcal damar patlaması olduğu söylendi. Yaklaşık olarak 30 yıldan beri her iki bacağım da çürümüş vaziyette yaşıyorum. Yürürken veya çalışırken sorun yaşamasam da derimde oluşan derin yaralar çevremdeki bakışların farklı olmasına neden oluyor. Hastalığımın ilerledi ve aradan geçen zamanda çevremdeki insanların psikolojik olarak rahatsız olduklarını fark ettim. Çocuklarımın da bu durumdan rahatsız olduklarını ve tiksindiklerini bildiğim için yalnız yaşama kararı aldım. Burada bulunan jandarma karakolunun boşaltıldığını ve taşıdığını öğrendiğimde yaşamam için uygun bir yer olacağına karar verdim.''

-''ORMAN BAKANLIĞINA YAZI YAZDIM''-

Elazığ-Malatya Karayolu'nun 20. kilometresindeki, eski bir jandarma karakolu olan alandaki kulübede 1995 yılından beri yaşayan Özelçi, 1990 yılında Orman Bakanlığına yazı yazarak durumunu bildirdiğini ve alanın orman yapılması durumunda gönüllü olarak bakacağını belirttiğini ifade etti.
1993 yılında fidan dikimi yapılan alanda bulunan kulübede yaşamasına 1995 yılında onay verilen Özelçi, şöyle devam etti:
''Üzerinde bulunduğumuz alan eskiden jandarma karakolu olarak
kullanılıyordu. 1990'lı yıllarda buradan taşınmalarından sonra karakol sınırları içinde bulunan 50 dönümlük arazinin orman yapılması halinde ücretsiz gönüllü bekçilik yapacağımı belirten bir yazıyla Orman Bakanlığına müracaatta bulundum.
1993 yılında fidan dikildi ve 1995 yılında da burada kalabileceğime yönelik bilgi geldi. Yaklaşık olarak 12 yıldır burada yalnız yaşıyorum. Özellikle yaz aylarında yaraların sulanması ve çevreye koku yayması nedeniyle merkeze gidemiyorum. Burada tedavim dahil bütün ihtiyaçlarımı kendim karşılıyorum.''

-''ALMANYA'YA DA GİTTİM''

Tedavi görmek için kendi imkanlarıyla Almanya'ya da gittiğini ve burada 45 gün ayakta tedavi gördüğünü ancak olumlu sonuç alamadığını belirten Özelçi, ''Almanya'da 45 gün süren ayakta tedaviden de sonuç alamayınca döndüm. Ankara'da bacaklarımı diz kapaklarının altından kesmeyi teklif ettiler. Yürümemde sorun
olmadığı için bu teklifi reddettim.''

-MALATYA TARZAN'I-

TCDD'de geçirdiği kaza sonucu bacaklarının her ikisinde de derin yaralar oluşan Özelçi, ''Malulen emekli oldum. Kendi ilaç param, ailemin giderleri bekçilik yaptığım ormanın giderleri, tüm ihtiyaçlarımı emekli maaşımla karşılamaya çalışıyorum. 50 dönüm üzerinde orman yetiştiriyorum ve kendi ormanımın Tarzan'ı olmayı hedefliyorum'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious