Malatya vahşetinde şok gelişme

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Yayınevindeki katliamda 'asıl hedef' olduğu iddia edilen Martin De Lange'nin eski bir polis olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saldırı ile ilgili gözaltına alınan zanlılar polise verdikleri ifadelerinde hedefin Zirve Yayıncılık'ın sahibi Lange olduğunu söylemişlerdi.

Gözaltındaki bir zanlı "Emre, asıl Martin De Lange'yi öldürmek istiyordu. Ancak onu bulamayınca orada bulunanları cezalandırdık." dediği öne sürülmüştü. Soruşturmayı yürüten savcılık, Martin De Lange'nin ifadesine başvurmak amacıyla harekete geçti. Lange'nin İstanbul'da olduğu sanılıyor.

Vahşi cinayette bağlantıları, cep telefonu ele verecek

Malatya'da 3 kişinin vahşice öldürülmesi olayında soruşturma genişletiliyor. Gözaltındaki 10 kişinin sorguları sürerken, zanlıların uyuşturucu madde kullanıp kullanmadıklarının belirlenmesi için emniyette kan örnekleri alındı.

Soruşturmayı yürüten 4 savcı da, gözaltına alınan şahısların ve öldürülenlerin son 6 aylık telefon görüşme dökümlerini incelemeye başladı. İlk tespitlere göre, zanlıların lideri olduğu ileri sürülen Emre Günaydın'ın, uyuşturucu satıcıları ile konuştuğu belirlendi. Polisten kaçarken binadan atlayıp komaya giren Günaydın'ın sağlık durumunda ise herhangi bir değişiklik yok. Bilinci kapalı olan zanlı, hastanede sıkı güvenlik tedbirleri altında tutuluyor.

Zirve Yayınevi'ne yönelik saldırıyı terör suçları kapsamında değerlendiren Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyayı 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderme hazırlığı yapıyor. Hazırlık soruşturması için 3 başsavcı ve 1 savcı görevlendirildi. Savcının ifade için toplu suçlarda 4 gün süresinin olduğu kaydediliyor. Dün sağlık kontrolünden geçirilen 4 zanlının ifadelerinin alınmasına savcı ve avukat nezaretinde bugün başlanacak. Saldırıyla ilgili olarak dün İstanbul'da M.Ö. isimli bir kişinin daha yakalanmasıyla gözaltı sayısı 11'e yükseldi. 1988 Malatya doğumlu M.Ö.'nün olayın kilit ismi olduğu iddia ediliyor. Her detayın değerlendirildiği olaydan sonra yayınevinden delil olarak alınan bilgisayarlarla, öldürülenlerin ve zanlıların telefonlarının incelendiği ifade edildi. Misyoner gruplarla mail aracılığıyla görüştüğü ve chat yaptığı tespit edilen Emre Günaydın'ın mail trafiği de incelemeye alındı. Olayla ilgili medyada çıkan haberlerle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Bu arada saldırı ile ilgili ilginç detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Alman Tilman Gaske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel'in öldürülmeden önce saatlerce sorgulandığı, bu esnada da bıçakla çeşitli yerlerini kestikleri belirlendi. Beş zanlının yayınevinde öldürdükleri üç kişinin bağırmasını engellemek amacıyla ağızlarına havlu tıkadıkları ortaya çıktı. Saldırganların olay öncesinde uyuşturucu madde alıp almadıklarını belirlemek amacıyla kan örnekleri alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious