Malatya vahşetinde şok itiraf

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Türkiye gündemine damgasını vuran Malatya vahşetinde şok itiraflar geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zanlılardan biri dün gece gerçekleştirilen tatbikat sırasında hüngür hüngür ağladı. Zanlı, "Türkiye’ye zarar vereceğimizi düşünemedik. Yaptığımız işten çok pişmanız" dedi.

Cinayet öncesi neler yaşandı?

Katil zanlılarından Emre Günaydın cinayet öncesi kız arkadaşı T.I.’yı telefonla arayarak vedalaştı. Emre Günaydın’ın kız arkadaşı olan T.I. ise Emre Günaydın’a "Ne olur kendinize kıymayın" diye yalvardı.

Malatya’da vahşi provokasyon sonrasında gözaltına alınan 11 zanlı, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Türkiye’yi sarsan vahşi provokasyon sonrası gözaltına alınan 11 zanlının savcılıktaki sorgusu tamamlandı. Zanlılar tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevkedildi. Samanyoluhaber.com

Malatya’da bir yayınevindeki cinayetlerle ilgili olarak gözaltına alınan 1’i kadın 11 zanlının savcılıktaki ifadeleri tamamlandı.

Zanlılar, tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi.

Alınan bilgiye göre, sabah 08.00’den bu yana savcılıkta ifade veren zanlılar, ifadelerinin tamamlanmasından sonra tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi.

Polis, Malatya’daki bıçak satıcılarının kamera görüntülerini inceliyor.

Malatya’da yayınevindeki cinayetlerle ilgili soruşturmayı sürdüren polis, kentte bıçak ve havlu satan çok sayıda iş yerinin güvenlik kameraları görüntüleri ile bilgisayar kayıtlarını incelemeye aldı.

Alınan bilgiye göre, polis ekipleri, cinayetlerde kullanılan 5 bıçak ve havluların nereden satın alındığını belirlemek için geniş çaplı araştırma başlattı. Ekipler, kentte bıçak ve havlu satan iş yerlerinin güvenlik kameralarının görüntüleri ile bilgisayar kayıtlarını incelemeye aldı.

Polisin, görüntülerden, zanlıların değişik tarihlerde bazı iş yerlerine girdiklerini tespit ettiği öğrenildi.

Emre Günaydın, 2 gün sonra ifade verebilir

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Emre Günaydın’ın sağlık durumunun iyiye gittiğini bildirdi. Günaydın’ın uyanma meylinin arttığını belirten Prof. Dr. Yılmaz, şu bilgiyi verdi: "Emre’nin sağlık durumu iyiye gidiyor. Yaptığımız konsültasyonda uyanmaya meylinin arttığını tespit ettik. Bugün ya da en geç iki gün içinde solunum cihazından ayıracağız. Akciğerlerinde hava boşluğu vardı, düzeldi. Tomografisi iyi çıktı. Beynindeki küçük boşluklarda kanama vardı, bu da kayboldu."

Yılmaz, Günaydın’ın güvenliğinin hastanenin iki güvenlik görevlisi ile bir yüzbaşı, bir üsteğmen ve dört asker tarafından sağlandığını kaydetti. Öte yandan Türkiye Tekvando Federasyonu Malatya Şubesi Başkanı Murat Turgut, Emre Günaydın’ın değil ağabeyi Selçuk Günaydın’ın milli sporcu olduğunu açıkladı. Saldırı sonrasında gazetelerde kendileri ile ilgili hatalı bilgiler yer aldığını dile getiren Turgut, şunları söyledi: "1971 yılından beri 40 bine yakın kişi Malatya’da bu sporu yaptı. Kimse böyle bir suça karışmadı. Emre Günaydın’a da böyle bir şeyi yapabilecek kişi gözü ile bakmadık. Tekvando sporu bu olayla anılmamalıydı."

Emniyete TİT imzalı tehdit

Saldırıdan dört gün önce Malatya Emniyet Müdürlüğü’ne Türk İntikam Tugayı (TİT) imzalı bir mektubun gönderildiği belirlendi. Mektupta Malatya Emniyet Müdürlüğü, 2. Ordu Komutanlığı, Malatya Belediyesi ve adliyeye yönelik sabotaj girişiminde bulunacağına dair ifadelerin yer aldığı öğrenildi. Bir ajansa gönderilen mektuptan sonra Emniyet Müdürlüğü ismi geçen makamları uyardı.

Bu arada Yayınevi katliamıyla ilgili olarak İstanbul’da gözaltına alınan Muammer Özdemir’in, Ayvalı Beldesi Belediye Başkanı Vahap Özdemir’in oğlu olduğu anlaşıldı. Özdemir, oğlunun 4 aydır İstanbul’da bir işyerinde çalıştığını vurguladı. Özdemir, "Akşam haber aldım. Oğlum 2,5 ay önce abisinin evini götürmek için Malatya’ya gelmişti." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious