Malatya vahşetinde son gelişme!

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Malatya’da vahşi provokasyon sonrasında gözaltına alınan 11 zanlı, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Emre Günaydın, 2 gün sonra ifade verebilir

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Emre Günaydın’ın sağlık durumunun iyiye gittiğini bildirdi. Günaydın’ın uyanma meylinin arttığını belirten Prof. Dr. Yılmaz, şu bilgiyi verdi: "Emre’nin sağlık durumu iyiye gidiyor. Yaptığımız konsültasyonda uyanmaya meylinin arttığını tespit ettik. Bugün ya da en geç iki gün içinde solunum cihazından ayıracağız. Akciğerlerinde hava boşluğu vardı, düzeldi. Tomografisi iyi çıktı. Beynindeki küçük boşluklarda kanama vardı, bu da kayboldu."

Yılmaz, Günaydın’ın güvenliğinin hastanenin iki güvenlik görevlisi ile bir yüzbaşı, bir üsteğmen ve dört asker tarafından sağlandığını kaydetti. Öte yandan Türkiye Tekvando Federasyonu Malatya Şubesi Başkanı Murat Turgut, Emre Günaydın’ın değil ağabeyi Selçuk Günaydın’ın milli sporcu olduğunu açıkladı. Saldırı sonrasında gazetelerde kendileri ile ilgili hatalı bilgiler yer aldığını dile getiren Turgut, şunları söyledi: "1971 yılından beri 40 bine yakın kişi Malatya’da bu sporu yaptı. Kimse böyle bir suça karışmadı. Emre Günaydın’a da böyle bir şeyi yapabilecek kişi gözü ile bakmadık. Tekvando sporu bu olayla anılmamalıydı."

Emniyete TİT imzalı tehdit

Saldırıdan dört gün önce Malatya Emniyet Müdürlüğü’ne Türk İntikam Tugayı (TİT) imzalı bir mektubun gönderildiği belirlendi. Mektupta Malatya Emniyet Müdürlüğü, 2. Ordu Komutanlığı, Malatya Belediyesi ve adliyeye yönelik sabotaj girişiminde bulunacağına dair ifadelerin yer aldığı öğrenildi. Bir ajansa gönderilen mektuptan sonra Emniyet Müdürlüğü ismi geçen makamları uyardı.

Bu arada Yayınevi katliamıyla ilgili olarak İstanbul’da gözaltına alınan Muammer Özdemir’in, Ayvalı Beldesi Belediye Başkanı Vahap Özdemir’in oğlu olduğu anlaşıldı. Özdemir, oğlunun 4 aydır İstanbul’da bir işyerinde çalıştığını vurguladı. Özdemir, "Akşam haber aldım. Oğlum 2,5 ay önce abisinin evini götürmek için Malatya’ya gelmişti." dedi.

ZANLILARA TATBİKAT YAPTIRILDI

3 kişinin öldürülmesiyle ilgili soruşturmada, gözaltındaki zanlılara, gece saat 24’le 02:30 arasında tatbikat yaptırıldı.

Saldırganların olay yerine getirilmesi sırasında gecenin geç saatleri olmasına rağmen sıkı güvenlik önlemleri alan polis, yayınevinin bulunduğu caddeyi de trafiğe kapattı.

4 zanlı, özel time ait 3 zırhlı araçla birlikte yayınevinin bulunduğu binaya getirildi. Polis kıyafeti giydirilen zanlılar zırhlı araçtan tek tek alınıp binaya çıkarılarak olay günü yaşananlarla ilgili ifadeleri alındı.

Polis tatbikat sırasında binaya hiçkimseyi yaklaştırmazken zanlıların her biri yaklaşık 20 dakika içeride kaldı. Yayınevindeki yer göstermede zanlılardan bazılarının, büroya çıkmak istememesi dikkat çekti.

Gece 02;30 sıralarında biten tatbikatın ardından gözaltındaki 11 zanlı sabah saatlerinde adliyeye sevkedildi. Saldırının planlayıcısı olduğu söylenen Emre Günaydın’ın ise hastanedeki tedavisi devam ediyor. Beyninde ödem oluştuğu için uyutulan saldırganın iki gün sonra polise ifade verebileceği tahmin ediliyor.

11 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Malatya’da, 18 Nisan Çarşamba günü bir yayınevine girerek Uğur Yüksel, Alman uyruklu Tilman Geske ve Necati Aydın’ın boğazlarını keserek öldürdüğü iddiasıyla yakalanan 11 kişi emniyetteki sorgularının tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevk edildi.

Şahısların 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacağı öğrenilirken basın mensuplarının adli süreçte mahkemeye alınmayacağı kaydedildi. Yoğun güvenlik önlemleri alınırken, adliyeye bağlantısı bulunan tüm yollar kapatıldı.

10 şahıs, polis minibüsü ile adliyeye getirilirken, katil zanlılarından Emre Günaydın’ın kız arkadaşı T.I. ise ayrı bir araçlar adliye getirildi. Şahısların bulunduğu araçlara emniyetten adliyeye kadar olan yolda 3 ekip otosu ile birlikte 5 özel harekat timlerinin bulunduğu araçlar eşlik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious