Malatya'da gözaltı sayısı 10'a yükseldi

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, üç kişinin boğazının kesildiği vahşetle ilgili olarak 5 kişinin daha yakalandığını ve gözaltındaki zanlı sayısının 10'a yükseldiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tartışma zannettik
Olay sırasında diğer işyerlerinde bulunan çalışanlar gürültüden şüphelenmezken, yayıneviyle aynı işhanında bulunan Cem Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan, şunları söyledi: "Yayınevine girip çıkan çok sayıda kişi olur. Arkadaşlarımız, olaydan kısa süre önce üst katlarda bağrışmalar olduğunu söyledi. Ancak pek önemsememişler. İşyeri sahipleri arasında tartışma olabileceğini düşündükleri için çıkıp bakma gereği duymamışlar."

Yurttaki arkadaşları konuşuyor
Polisin arama yaptığı yurtta ifadesine başvurduğu öğrenciler de, zanlıların sakin kişiler olduklarını ifade etti. İsmini vermek istemeyen iki genç, yurtta yatılı kaldıklarını ve üniversite sınavlarına hazırlandıklarını, zanlıların ikisinin arkadaşları olduğunu belirtirken, bir başka öğrenci, "Cuma Özdemir oda arkadaşımdı. Genel olarak sessiz, zararsız biriydi. İnançlı ancak ibadetine çok düşkün biri değildi" dedi. Güvenlik Şubesi ekipleri de, delil olabilecek bazı eşyaları alarak yurttan ayrıldı.

"Kardeşiz, ölüme gidiyoruz"
Zirve Yayınevi'ndeki katliam sonrası pencereden atlayan Emre Günaydın'ın (19) yanı sıra, işhanında yakalanan Hamit Çeker (19), Salih Güler (20), Abuzer Yıldırım (19) ve Cuma Özdemir, (20) Malatya Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alındı. 5 zanlının cebinden de "Beşimiz kardeşiz, ölüme gidiyoruz. Dönmeyebiliriz, hakkınızı helal edin" yazılı bir not çıktı.
5 şüphelinin üniversiteye hazırlık için dersaneye gittikleri ve kent merkezindeki İhlas Öğrenci Yurdu'ndan arkadaş oldukları saptandı. Günaydın'ın, kavga çıkardığı için ocak ayında yurttan çıkarıldığı, diğer dört zanlının da, önceki akşam yurt idaresine, "dün yurda gelmeyeceklerini bildirdikleri" kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious