Malatya'da ishal salgını sürüyor

Malatya'da ishal salgını sürüyor.16803
  • Giriş : 05.09.2008 / 11:17:00

Malatya'da kanalizasyon şebekelerinin kırılarak elde edilen pis suyun sulamada kullanılmasından sonra Battalgazi ilçesinde ishal salgını baş göstermesine rağmen Hanımınçiftliği beldesinde aynı yöntemle sulamaya devam edenlerin olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Battalgazi ilçesiyle sınır olan Hanımınçiftliği beldesinin çeşitli bölgelerinde kırılmış kanalizasyon şebekelerinden gelen pis su alınarak sulamada kullanılıyor. Üreticiler, kuraklık nedeniyle bahçe ve arazilerini sulayamadıkları için bu yola başvurduklarını ifade etti.

Hanımınçiftliği Belediye Başkanı Abdulvahap Şerefhanlı, Hanımınçiftiği'nin içme suyu ve sulama suyu konusunda sıkıntılar yaşayan bir belde olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

“Vatandaşların bahçe sulamak için kanalizasyon borularını kırarak sulama yaptığını biliyoruz. Önüne geçmek için çalışmalarımız sürüyor. Kırılan boruları kapatmak için çalışıyoruz. Vatandaşın sebze ve meyve sulamak için böyle bir çözüm aramasını elbette tasvip etmiyoruz. Ancak vatandaş adına düşündüğümüz vakit de uzun yıllar emek vererek yetiştirdikleri bahçelerin bir anda kurumasına göz yummamalarını anlıyorum. Yine de sağlıksız arayışlara izin vermiyoruz.”

“İSHAL SALGINININ ETKENLERİNDEN”

Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, sağlığı üç kademede değerlendirdiklerini belirterek, şu bilgiyi verdi:

“Salgının oluşumu şöyle olur: Hastalığa sebep olabilecek etken, bu etkeni taşıyacak ara konakçı ve hasta olacak insan. Etken var mı? Kanalizasyon şebekesinin suyunun kullanılması etkendir. Ara konakçı; meyve ve sebzeler ile orada bulunan partiküllerin kurumuş halinin rüzgarın da etkisiyle meyveye sebzeye, salçaya düşmesi. Bu durumda ya hastalık sebebini ortadan kaldıracaksınız ya da taşıyıcıları kaldıracaksınız. O bölgelerin suyu sürekli sağlanmalı, kanalizasyon şebekesi suyunun kullanılması da engellenmeli. Kanalizasyon suyunun sulamada kullanılması Battalgazi'deki ishal salgınının faktörlerindendi. Bu yöntemin kesinlikle kullanılmaması gerekiyor.”

“DİĞER BELDELERDE ŞU ANDA TEHLİKE YOK”

Su kesintilerinin yaşandığı Battalgazi dışındaki belde ve ilçelerde ishal salgını tehlikesinin şu an için olmadığını dile getiren Zengin, şunları kaydetti:

“Hastalık konusunda sürekli uyarılarda bulunuyoruz. Şu an için bu yerlerde bir tehlike yok. Ayrıca Sayın Valimiz Halil İbrahim Daşöz ile yaptığımız toplantılarda, içme suyunun sağlanması ve sulamada temiz suyun kullanılması üzerinde duruluyor. Valimiz başkanlığında kriz masaları oluşturuldu. Su kesintisi olan yerlere sürekli suyun sağlanması gerekiyor. Ayrıca suyun yeterince klorlanması gerekiyor.”

Geçen hafta Battalgazi ilçesinde su kesintileri, suyun klorlanmaması ve kanalizasyon şebekesinin kırılarak elde edilen pis suyun sulamada kullanılması nedeniyle ishal salgını ortaya çıkmış ve 800 civarında kişi sağlık ocaklarına başvurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*