Malatya'da skandal: "42 kaset artık delil olamayacak"

Malatya'da skandal:
  • Giriş : 10.01.2008 / 09:29:00
  • Güncelleme : 10.01.2008 / 09:46:33

Malatya Yayınevi'ne 18 Nisan'da düzenlenen kanlı baskına ilişkin davanın dosyasından yeni bir skandal.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Davanın bir numaralı sanığı Emre Günaydın'ın hastanede tedavi gördüğü sırada kaydedilen ses ve görüntülerinin yer aldığı 42 kaset, savcılık ve polis tarafından mahkeme onayına geç sunulunca delil değerini yitirdi.

Mahkeme, 42 kasetle ilgili, 24 saat içinde hâkim onayına sunulmadığı için el koyma işlemi yapılamayacağına hükmetti.
Yayınevi çalışanları Tilmann Geske, Necati Aydın ile Uğur Yüksel'in misyonerlik yaptıkları gerekçesiyle öldürüldükleri baskına ilişkin dava dosyasına ilişkin tartışmalar sürüyor.

Çekim için izin alınmadı

Dosyadaki belgelere göre, Malatya Başsavcılığı, Günaydın'ın odasında çekim yapmak için mahkemeden önceden izin almak yerine, çekilen görüntüleri sonradan mahkeme onayına sunma yolunu benimsedi.
Savcılık, 7 ve 10 Mayıs tarihlerinde, kaydedilen toplam 52 kasedin teslim alınması için polise talimat verdi. Polis talimat uyarınca teslim aldığı kasetlere yönelik el koyma işlemi yapabilmek için mahkemeye başvurdu.
Ancak büyük ihmal bu sırada açığa çıktı. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 10 Mayıs 2007'de verdiği kararda, CMK'nın 127. maddesine göre, hakim kararı olmaksızın yapılan el koyma işleminin 24 saat içinde hâkim onayına sunulması gerektiğini anımsattı.

'Onaya sunulmadı'
Kararda, buna rağmen, 7 Mayıs 2007'de teslim alınan 42 kasede ilişkin el koyma işleminin 24 saatte onaya sunulmadığı, bu nedenle kasetlerin el konulmasına onay verilemeyeceği belirtildi. 10 Mayıs'ta teslim alınan 10 kaset için ise 24 saatte hâkim onayına sunulduğundan "el koyma" kararı verildi. Böylece 6'şar saatlik 42 kaset delil değerini yitirdi. Bu kasetler, önemli bilgiler barındırsa bile mahkemede delil değeri taşımayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious