Malatya'daki misyoner baskınında şok iddia!

Malatya'daki misyoner baskınında şok iddia!.11990
  • Giriş : 13.01.2008 / 22:49:00

Malatya'da misyoner baskınında öldürülen Tilmannn Ekkehart Geske'nin eşi konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Malatya'daki Zirve Yayınevi'ne düzenlenen baskın sonucu öldürülen Tilmann Geske'nin eşi konuştu: Katliamdan önce bir grup ülkücü yayınevini bastı. Emniyet'e bildirdik ama olay örtbas edildi.

İKİNCİ DURUŞMA ÖNCESİ KONUŞTU

Malatya katliamı davasında ikinci duruşma yarın. Taraf Gazetesi, katliamın kurbanlarından Alman Tilmann Ekkehart Geske'nin eşi Suzanna'ya mikrofon uzattı.

ARALIK 2005'TE DE BASKIN OLDU

Bu görüşmenin sürprizi de cinayetten sonra kenti terk etmeyen Suzanna Geske'nin ilk kez söz ettiği "Aralık 2005'teki Zirve Yayınevi baskını" oldu.

AMA POLİS KAYITLARA GEÇMEDİ

Bu baskın hem o sırada hem de cinayetten sonra Malatya polisine anlatılmış. Ama kayıtlarda yok.

Taraf muhabiri Bülent Kutlutürk'e konuşan Suzanna Geske'nin konuyla ilgili verdiği yanıtlar ilginç...

Misyonerlik iddialarının kamuoyuna yoğun biçimde yansıtıldığı 2005'in Şubat ayında Martin De Lange bir açıklama yaparak hedef haline getirildiklerini söylemiş ve yetkilileri önlem almaya çağırmıştı. Bunlar yaşanırken size yönelik hiçbir tehdit olmadı mı?

Aslında bazı şeyleri duydum, şaşırdım. Bir olay oldu. Bir arkadaşım emniyette ifade verdi. Altı yedi saat orada kaldı. Bir olay anlattı. Fakat o olayı emniyette yazamadılar. Arkadaşım ısrar ettiği halde. "Bu olay kayıtlara geçsin" dediği halde kaydetmediler. Arkadaşıma "Biz bunu yazarkas, Türkiye'yi çok kötü görecekler" diyerek yazmadılar. Demek ki bazı şeyleri hemen silmek istiyorlar.

Biraz daha açabilirmisiniz? Neydi tutanaklara geçmeyen bu olay?

Onu söylemeyeyim.

Bu olayla, davayla ilgili mi?

Tehdit gibi bir şeylerdi.

Size yönelik mi?

Hayır

Bu olayla ve sizle ilgisiz bir olay mıydı?

Benimle kişisel olarak doğrudan ilgisi yoktu ama Malatya'daki Hıristiyanlarla ilgiliydi. Malatya'da kargo şirketinin önünde bir grup, protesto gösterisi yapmıştı. Aynı grup, kargo şirketinin önündeki eylemden yaklaşık bir hafta sonra yayınevini bastı.

Nasıl bir baskındı ve aynı grup olduğunu nereden biliyorsunuz?

Baskın sırasında yaptıkları işaret (eliyle bozkurt işareti yapıyor) aynı grup oldukları izlenimini veriyordu. Yayınevinde bulunan H.Y. ve Martin'i tehdit edip gittiler.

Yayınevi cinayetinden sonra Malatya Emniyet Müdürlüğü'ne ifade veren H.Y, 2005 aralık sonunda yaşanan bu olayı tüm ayrıntılarıyla anlattığı halde, polisler H.Y'nin ifadesini de k ayıtlara geçmediler. Yani bu baskın olayı kayıtlara hiçbir şekilde geçirilmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious