Malatyalı şarkıcı Ermeni olmak için mahkemeye gitti

Malatyalı şarkıcı Ermeni olmak için mahkemeye gitti.11203
  • Giriş : 28.05.2008 / 11:34:00

Malatyalı yerel müzisyen Kazım Akıncı Ermeni olmak için mahkemeye başvurdu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kendi kasetini satarak hayatını kazanan Kazım Akıncı, soyunun Ermeni olduğunu ve bunu yıllardır gizlediklerini, ancak Hrant Dink'in ölümünün ardından artık kimliğini gizlemekten vazgeçtiğini söyledi. Kazım Akıncı Malatya Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak adını Serkis Nersesyan olarak değiştirmek isteğini ifade etti.

Annesiyle birlikte yaşayan Kazım Akıncı, "Malatya'da yaşıyorum ve aslımız Ermeni, benim Ermeni olmamla ilgili bir sorunum yok. Toplumun da böyle bir sorunu yok.

Ancak uzun yıllardır ailem bu gerçeği gereksiz bir korkuyla kendinden bile gizledi. Ben bunun gizlenmesi gereken bir şey olmadığını savunuyordum. Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından duyduğum üzüntü kimliğimi gizlememem gerektiği konusunda beni zorlayan bir olay oldu.

Ermeni olmak ve ya başka bir dine mensup olmanın ayıp olmadığını bunun aşağılanma ve ya dışlanma nedeni olmaması gerektiği kanaatiyle adımı değiştirme kararı aldım. Malatya'da kendi yaptığım albümlerimi kendim satarak hayatımı kazanıyorum.

Çevremde sevilen biriyim. İnsanlar beni 'Kazım' ve ya 'Serkis' olduğum için değil, beni ben olduğum için seviyorlar. Madem böyle benim de kimliğimi gizlememin ve ya korkmamın bir anlamı yok" şeklinde konuştu.

Adının değiştirilmesi için mahkeme sürecinin devam ettiğini söyleyen Akıncı, Malatya Nüfus Müdürlüğü'ne müracaat ederek nüfus cüzdanındaki 'Dini' bölümündeki 'İslam' ibaresini de 'Hıristiyan' olarak değiştireceğini belirtti.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious