Malatya'nın yüzde 90'ına doğalgaz

Malatya'nın yüzde 90'ına doğalgaz.12832
  • Giriş : 31.10.2008 / 12:53:00

Malatya'da doğal gaz dağıtım işini üstlenen ve şu anda abone sayısı 42 bin 904 olan MALATYAGAZ, 2009 yılında 400 kilometre hat çekerek, doğal gaz gitmeyen mahallelere de doğal gaz verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MALATYAGAZ İşletme Müdürü Cafer Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya'da şu anda 42 bin 904 abonelerinin bulunduğunu belirterek, şu bilgiyi verdi:

''Şu anda Çevre Yolu'nun üzerindeki bütün semtlerde doğal gaz var. Yalnızca Cemal Gürsel Mahallesi'nin yarısında yok, Akpınar Mahallesi'nde de çalışmalarımız bitmek üzere. 2009 yılında da Malatya'ya 3 yılda yapılan yatırım kadar yatırım düşünüyoruz.''

2009 yılında ilçeler de dahil olmak üzere Malatya'nın yüzde 90'ına doğal gaz gitmiş olacağına dikkati çeken Demirtaş, 2009'da 256 kilometre polietilen hat, 21 kilometre çelik hat, 9 bin adet servis kutusu ve bu 9 bin adet servis kutusuna 55 kilometre civarında da servis hattı bağlantısı yapacaklarını ifade etti.

Gelecek yıl Malatya'ya bağlı beldelerin tamamına doğal gaz vereceklerini, ilçelerin de büyük kısmının doğal gaza kavuşacağını ifade eden Demirtaş, 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde doğal gazın kullanıldığını, 2. Organize Sanayi Bölgesi'ne de doğal gaz gitmesi için ihalenin yapıldığını dile getirdi.

Zemininin kayalık olmasının kendilerine ciddi bir zorluk çıkardığını aktaran Demirtaş, ''Malatya alt yapı olarak da eski bir şehir. Eski alt yapılar çok planlı programlı yapılmamış. Doğal gaz hat çalışmalarımız sırasında bu alt yapılarda ciddi değişiklikler yapılıyor'' diye konuştu.

-''DOĞAL GAZ EN UCUZ YAKIT''-

BOTAŞ'ın, doğal gazın metreküpünü aracı şirketlere 70 YKr'den verdiğine dikkati çeken Demirtaş, şunları kaydetti:

''Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu, BOTAŞ'ın bize verdiği fiyatın üzerine 0,037 sent koyarak satmamızı istiyor. Yani BOTAŞ'ın zammı bize yansımıyor. Ortalama bir dairenin yıllık doğal gaz gereksinimi 2 bin 30 metreküp civarında. Bu da bin 400 YTL yapıyor. Şu anda kömür ve oduna yapılan zamlar dikkate alındığında doğal gaz en ucuz yakıt konumunda.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*