Malay: Yangınlar kasıtlı

Malay: Yangınlar kasıtlı.6387
  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Aydın Valisi Mustafa Malay, son dört günde il genelinde meydana gelen orman yangınlarıyla ilgili inceleme ve soruşturmaların devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Germencik, Nazilli, Didim ve Kuşadası ilçelerinde aynı anda yangın çıkmasının şüpheleri arttırdığını ifade eden Vali Malay, "Aynı anda dört yerde ve diğer illerde meydana gelen orman yangınlarının tesadüf olmadığını ve işin içinde bir kasıt olduğunu düşünüyoruz. Güvenlik güçlerimizle birlikte ilgili birimler, inceleme ve araştırmalarına devam ediyor." dedi.
Malay, İl Özel İdaresi'nde yaptığı açıklamada, son günlerde Germencik ilçesi Habipler köyü, İzmir'in Tire ilçesi, Selçuk, Kuşadası, Didim ve Nazilli'de çıkan yangınlarda yaklaşık 650 dekar ormanlık alanla birlikte Türk milletinin ve doğayı seven herkesin yüreğinin yandığını belirtti. Malay, yanan alanların ağaçlandırılması için kampanya başlatacaklarını ifade etti.

Yangınlara eldeki imkanlar ölçüsünde karadan ve havadan müdahalenin yapıldığını ve şu an itibariyle tehlikenin sona erdiğini belirten Malay, "Yanan alanların en kısa sürede tekrar ağaçlandırılması için çalışmalara başladık. İl genelinde ağaç dikme ve orman oluşturma kampanyası başlatacağız. Nasıl insanlarımız kendileri ya da anne-babaları adına okul, cami ve benzeri binalar yaptırıyorsa yanan alanlarda da kişiler adına ormanlık alanlar oluşturacağız. Sonbaharda ağaç dikme sezonu başlar başlamaz yanan alanların tamamı yeniden ağaçlandırılacak." diye konuştu.

Aydın İl Çevre ve Orman Müdürü Veli Yorgalı ise yangın çıkan alanlarda soğutma ve denetim çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious