Malezya da müslümanlar için özel bir otomobil projesi.

Malezya da müslümanlar için özel bir otomobil projesi..18167
  • Giriş : 11.11.2007 / 10:00:00

Kıbleyi bulan gelişmiş pusulalar, namaz vakitlerini bildiren yol bilgisayarı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Malezyalı otomobil firması Perusahaan Otomobil Nasional Sdn Bhd (Proton), Türkiye ve İran ile ortaklaşa İslam’a uygun fonksiyonlar içeren arabalar üreteceklerini açıkladı.

Hedef kitlesini Müslüman kesimin oluşturacağı yeni arabalarda kıbleyi bulan gelişmiş pusulalar, Kur’an-ı Kerim yerleştirmek için özel bölmeler, namaz vakitlerini bildiren yol bilgisayarı gibi ilginç özellikler bulunacak. İslami arabalar Malezya, İran ve Türkiye ortaklığındaki bir girişim ile üretilecek. Ülkenin otomotiv devlerinden Proton’un üst düzey yetkilisi Datuk Sayid Zeynel Abidin, fikrin İranlı sanayicilerden çıktığını, Türkiye’deki bazı girişimcilerin de konuya sıcak baktığını söyledi.

ÜRETİM TÜRKİYE’DE OLABİLİR

Dünyadaki bütün Müslümanlara yönelik üretilecek arabalar sayesinde üç ülkenin de bundan kazançlı çıkacağını kaydeden Abidin, Türkiye, Malezya ve İran’daki otomotiv sanayisinin projeyi gerçekleştirmek için ‘elverişli’ olduğunu vurguladı.

Özellikle Ortadoğu ülkelerinde İslami arabaların ilgi çekeceğini vurgulayan Abidin, ‘İran ve Türkiye’de geliştirilip üretilebilecek bir araba kimliği oluşturacağız. İslam’ın gerektirdiği her şey bu arabada olacak. Ayrıca ihraç etmek isteyen müşterilerin isteklerine göre yeni fonksiyonlar da eklenebilecek’ dedi. Abidin, projeye Malezya hükümetinin de destek verdiğini, İslam dünyasında yeni bir araba pazarı oluşturacaklarını kaydett

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious